Kwadratowe, cynkowe łuski mają długą historię. Mała okładka jest używana od połowy XIX wieku i często można ją znaleźć na historycznych lub zaokrąglonych powierzchniach. W zależności od rodzaju układania charakterystyczny jest łuszczący się wygląd. Ale łuski są również bardzo popularne w nowoczesnej architekturze i są używane jako narzędzia do projektowania. Aby sprostać wymaganiom prostego języka projektowania, nadaje się zastosowanie nowo opracowanych łusek wieloformatowych.

 

Klasyczny rombowy wygląd: Skalowany wygląd z tradycyjnymi spiczastymi i kwadratowymi rombami:

Nowoczesny wygląd łusek: prawie gładki wygląd dzięki układaniu łusek w wielu kształtach ze złączem krzyżowym:

Jasne linie dla nowoczesnych centrów handlowych

Dlatego projektanci Mühlenwiesenszentrum w Bietigheim-Bissingen zdecydowali się na użycie łusek o wielu formach. Łuski w wielu kształtach są dostępne w postaci prostokątnych, równoległych, kwadratowych lub rombów, oraz różnych formatach. Aby uzyskać wyraźny, prawie gładki wygląd, zaleca się układanie poszczególnych elementów za pomocą połączenia krzyżowego. W Bietigheim łuska wieloformatowa została ułożona jako kwadratowy romb o wymiarach 375 x 375 mm na powierzchni perłowego złota artCOLOR ze złączem krzyżowym. Rezultatem jest nowoczesna interpretacja klasycznego rombu w połączeniu z wysokociśnieniowymi panelami laminowanymi w kolorze ciemnobrązowym (elewacja HPL). Cicha elewacja stanowi dobry kontrast do tętniącego życiem centrum handlowego. Jednocześnie budowniczy może być pewien długoterminowej, trwałej i wartościowej inwestycji.

Kwadraty małego formatu dla skomplikowanych geometrii dachu

Przykład rewitalizacji z Czech pokazuje, że łuski o wielu formach nie tylko pokrywają duże obszary. Tutaj łuska wielokształtna została również wybrana jako kwadratowy romb do renowacji dachu. Pokrycie w małych rozmiarach oferuje między innymi ze względu na bardzo zmienne dopasowanie do skomplikowanych geometrii pokryć lub krzywych. Budynek mieszkalny w Opawie, budynek z 1933 roku, ma czterospadowy dach. Ciekawe jest to, że czterospadowy dach nie prowadzi prosto do okapu, ale tworzy załamanie u dołu. Jest to tak zwane odroczenie. Z jednej strony szczególny urok dachu, z drugiej strony także trudność w remoncie. Wielokształtna łuska o wymiarach 330 x 330 mm na niebieskoszarej powierzchni prePatina doskonale przyjmuje tę geometrię dachu. Dzięki wzorowi układania ze złączem krzyżowym pokrycie dachu wygląda wizualnie gładko - pomimo niewielkich rozmiarów. Oprócz optyki łuski o wielu kształtach również imponują swoją instalacją. Każdą z czterech diamentowych geometrii można przymocować za pomocą jednego lub maksymalnie dwóch drążków. W tym celu zaczep może być zaciśnięty na tylnej krawędzi i tak łatwo i szybko przymocowany do podkonstrukcji. Zatem sprawny montaż 1-osobowy nie stanowi problemu.

Czy może być łuszcząca się puszka?

Oczywiście, jeśli wolisz tradycyjny wariant, możesz zamontować pastylki w różnych kształtach w innych wzorach układania lub sięgnąć po duży romb RHEINZINK. Romby można przesuwać zarówno w poziomie, jak i pod kątem, i odpowiednio opracowywać nowe warianty projektu

Warto wiedzieć o łuskach w wielu kształtach

 • Dostępne rozmiary łuski zależą od typu:

 • Możliwy szybki montaż dla 1 osoby

   

  • Każda z diamentowych geometrii może być przymocowana za pomocą jednego lub co najwyżej dwóch drążków. W tym celu zaczep może być zaciśnięty na tylnej krawędzi i tak łatwo i szybko przymocowany do podkonstrukcji.

  • Naprawianie rombu ogólnie za pomocą szlabanu

  • Zamocuj kwadratowy diament po przekątnej za pomocą kleju, dla szerokości> 400 mm za pomocą dwóch klamer
  • Kwadratowy rue poziomy i prostokątny romb z dwoma patyczkami