Okrągły silos do przechowywania soi przekształcony w 10-piętrową wieżę mieszkalną

96/5000 Po renowacji przekształcono go w architektoniczną atrakcję holenderskiego miasta Utrecht

Obszar wzdłuż Merwedekanaal w dzielnicy „Oog in Al” na zachodzie Utrechtu był niegdyś ruchomym obszarem przemysłowym. Tutaj znajdowała się fabryka Cereo do produkcji produktów sojowych na paszę dla zwierząt. Po wycofaniu z eksploatacji teren przemysłowy został przekształcony w osiedle mieszkaniowe; W nowej dzielnicy rozwinęła się nadająca się do zamieszkania infrastruktura. Na przykład w zabytkowym i pięknie odrestaurowanym budynku dawnej fabryki powstały obiekty takie jak firmy cateringowe, szkoła, biblioteka i teatr. Stary dźwig załadunkowy na brzegu kanału przypomina o czasie użytkowania przemysłowego w nowej dzielnicy mieszkalnej. Naprawdę wyjątkowym projektem przekształconej dzielnicy Oog jest nowa, 10-piętrowa wieża mieszkalna „Meyster's Buiten”. Dokładnie w tym miejscu były wcześniej duże, okrągłe silosy do przechowywania soi. Nowa wieża mieszkalna zaprojektowana przez firmę architektoniczną Zecc Architecten bezpośrednio nawiązuje do tych silosów, które były w jednym egzemplarzu kompleksu fabrycznego. Podobnie jak poprzednie duże pojemniki, jego skorupa jest wykonana z metalu i spoczywa na cokole wykonanym z betonowych kolumn.

Struktura obrotowa

W przeciwieństwie do jednorodnych powierzchni metalowych silosów, struktura na podłogę pokazuje dwa przeciwległe balkony, których oś środkowa jest skręcona o 90 stopni. Stwarza to interesujący efekt, który wprowadza okrągłą wieżę w określony obrót. Efekt ten wzmacnia nieregularny optycznie układ okien i ich różne wymiary. Ze względu na dużą odległość leżących nad nimi balkonów, wynoszącą około sześciu metrów, do pomieszczeń mieszkalnych dociera dużo światła słonecznego. Jednocześnie balkony o zaokrąglonym planie podłogi zapewniają pożądany odcień dla sypialni poniżej. Parter jest obszarem zabudowy i składa się z betonowej podstawy z kolumnami w kształcie litery V. Za konstrukcją znajduje się strefa wolnego przejścia do schodów i magazynów. Balkon mieszkania na pierwszym piętrze tworzy imponujący baldachim wpuszczanego portalu wejściowego.

Różnorodne wzornictwo poszczególnych loftów

Na każdym piętrze są zintegrowane dwa mieszkania. Okrągły penthouse jest w pełni przeszklony i połączony z dolnym piętrem schodami z apartamentami. Z pokoi na najwyższym piętrze i przestronnego tarasu na dachu mieszkańcy mają fenomenalny widok na miasto Utrecht. Przy dobrej pogodzie widoczna jest nawet sylwetka Amsterdamu. „Szczególną cechą wieży mieszkalnej jest to, że układ pomieszczeń można zaprojektować indywidualnie, zgodnie z potrzebami nabywców. Jest to możliwe w każdej chwili nawet przy przyszłej zmianie użytkownika. Niektórzy kupujący zrealizowali otwarty strych, inni woleli zamkniętą strukturę pokoju, aby żadne mieszkanie nie było takie samo jak pozostałe. Jedynie kwadratowy rdzeń i elewacja niebieskoszarego RHEINZINK-prePATINA pozostają niezmienne ”, wyjaśnia Marnix Van der Meer, założyciel i partner Zecc Architecten. Dzięki temu pierwsi nabywcy mogli początkowo swobodnie wybierać rozmiary mieszkań o powierzchni 105, 125, 145 lub 168 m², aż do całej podłogi o powierzchni 250 m². Następnie zespół kierowany przez Marnix Van der Meer, zaprojektował indywidualne plany pięter wraz z przyszłymi użytkownikami w kilku sesjach.

Zrównoważona architektura i ochrona przed warunkami pogodowymi

Jako powłokę budowlaną firma Zecc Architecten wybrała metalową fasadę typu kurtynowego, wentylowaną i izolowaną termicznie w technice hydraulicznej lub hydraulicznej. Jest bezpieczny pod względem fizyki budowli i oferuje różnorodne opcje projektowania architektonicznego dzięki technikom instalacji. Walory techniczne systemu polegają przede wszystkim na strukturalnym rozdzieleniu funkcji ochrony termicznej i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Ponadto w nieco kreatywny sposób można wprowadzić specjalne wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej, izolacji akustycznej, czy ochrony odgromowej. Tylna wentylacja jest zapewniona przez standard w holenderskim Sparschalung. Podkonstrukcja została zaprojektowana i wpuszczona w otwory okienne, dzięki czemu można je swobodnie przepływać wokół powietrza. Jako solidną i trwałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi dla tego projektu architektonicznego eksponowanego pod każdym względem, wykonano poziome Winkelstehfalzbekleidung wykonane z patynowanego tytan-cynku.

Ta technika składania umożliwia wodoodporne pokrycie szerokiej gamy kształtów elewacji i dachów. Dzięki jakości powierzchni RHEINZINK-prePATINA niebiesko-szarej architekci byli w stanie stworzyć nie tylko związek z metalową powłoką dawnych silosów, ale także ze starym dźwigiem załadunkowym na brzegu kanału z ocynkowaną okładziną z blachy falistej. Jako producent wyrobów tytanowo-cynkowych do dachów, elewacji i odwodnień dachowych, RHEINZINK ma specjalny proces, w którym już niebiesko-szary lub łupkowo-szary kolor naturalnej patyny już istnieje. Aby chronić środowisko, RHEINZINK całkowicie rezygnuje ze sztucznych powłok, powłok lub fosforanów. Wpływy atmosferyczne na elewacji tworzą ochronną patynę, która kompensuje również wszelkie zarysowania, dzięki czemu RHEINZINK-prePATINA, w przeciwieństwie do materiałów powlekanych, nie wymaga konserwacji - i to przez wiele dziesięcioleci.

Rzemiosło z precyzją

Jednak najlepsze materiały są tak dobre, jak są przetwarzane przez hydraulików, i dekarzy. Dlatego firma Elshof BV z holenderskiego Olst otrzymała zamówienie na profesjonalną budowę konstrukcji elewacji, w tym wszystkich warstw funkcjonalnych w budynku Meyster. Dzięki najnowocześniejszym maszynom do obróbki blachy, dedykowanemu działowi planowania CAD i doświadczonemu personelowi, zamówienia takie jak wieża mieszkalna w Utrechcie są częścią ich codziennej, wymagającej działalności. Firma istnieje od 1914 roku i jest obecnie zarządzana przez CEO George'a Westgeest. „Dla nas szczególnym wyzwaniem tego odsłoniętego projektu była zgodność z planowanym poziomym profilem składania kątowych szwów stojących, które otaczają budynek. W tym procesie parapety, nadproża i wspornikowe szczyty balkonów musiały zostać zintegrowane z siatką fasady, tak aby prawie nie było miejsca na tolerancję tolerancji wymiarowych ”.

Niezbędnym warunkiem wykonania okładziny elewacji RHEINZINK-prePATINA był na przykład montaż okien z milimetrową dokładnością i wyrównaniem. „Udało się to bardzo dobrze, ponieważ wcześniej uzgodniliśmy nasze wymagania z kierownictwem budowy i firmą zajmującą się konstrukcją okien” - wyjaśnia George Westgeest. Redlice zostały wyprodukowane przez Elshof na długości około trzech metrów od pasów RHEINZINK. Najpierw zostały przycięte do odpowiednich szerokości pasma, wyprofilowane w formie rolki, a następnie lekko zaokrąglone specjalną maszyną, aby zminimalizować napięcie materiału. Tę samą procedurę zastosowano również do osiadłych stad przy przejściach balkonów do okrągłej wieży. Połączenia poszczególnych długości wykonano za pomocą płaskiego Einhangfalze, które zostały przygotowane w warsztacie z Segmentkantbank.

Współdziałanie w świetle dziennym

Załącznik został dokonany pośrednio za pomocą fixed i Schiebehaften w Winkelstehfalzen. Zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo nawet przy dużym obciążeniu wiatrem, a także umożliwiają ruchy redlic wywołane temperaturą. „Cieszymy się, że George Westgeest i jego zespół doskonale wdrożyli naszą planowaną linię Winkelfalze i osiągnęli ogólny wynik wysokiej jakości. Elewacja tytanowo-cynkowa jest niebiesko-szara, ale mimo to lekko błyszcząca, co prowadzi do ciekawej gry w różnych warunkach dziennych. Jest to dodatkowo wzmocnione przez wystające pod kątem szwy stojące, co nadaje naszemu pożądanemu przemysłowemu charakterowi. Ale zrównoważony rozwój również odgrywa dla nas ważną rolę. Fasada RHEINZINK-prePATINA przetrwa pięćdziesiąt, może nawet sto lat wiatru i pogody. Pod koniec życia można go poddać recyklingowi prawie w 100 procentach ”- mówi Marnix Van der Meer z firmy Zecc Architecten.

Rysunki

Renowacja dachu i elewacji: Skuteczna i ekspresowa naprawa budynków

Renowację budynków można podzielić na wiele różnych obszarów. Spektrum waha się od całkowitego patroszenia i renowacji wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych elementów budynku do mniejszych indywidualnych środków. O zasięgu decyduje z jednej strony stan budynku, az drugiej roszczenie budowniczych, a także względy ekonomiczne. Rozległymi i popularnymi indywidualnymi środkami, które często są podejmowane razem, są renowacja dachu i renowacja elewacji. Dokładne przyczyny renowacji dachu, a także przyczyny renowacji elewacji, były różne. W praktyce remonty te są wykonywane z następujących powodów:

Dach lub elewacja osiągnęły lub przekroczyły swój okres użytkowania i nie zapewniają odpowiedniej ochrony bryły budynku przed warunkami atmosferycznymi
Renowacja dachu i elewacji ma na celu poprawę efektywności energetycznej, często w połączeniu z odnową systemu grzewczego
Dzięki renowacji dachu obejmującej różne przedłużenia, szczyty i obszerne okna, należy stworzyć dodatkową przestrzeń życiową i zwiększyć komfort życia
Energicznie znacząca realizacja renowacji dachów i elewacji należy dziś do niej niemal niezależnie od faktycznego powodu renowacji. RHEINZINK oferuje zarówno wysokiej jakości systemy dachowe, jak i systemy elewacyjne w różnych wzorach. Zaleca się jednoczesną renowację dachu i elewacji. Oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami, z drugiej strony koszt niezbędnych jednostek podczas biegu jest mniejszy. Dach i elewacja są również splecione, dzięki czemu skoordynowany system gwarantuje bezpieczeństwo, jakość i długowieczność jeszcze lepiej niż pojedyncze rozwiązanie.

Autor

Ivonne Seiler jest konsultantem ds. Technicznych w firmie RHEINZINK GmbH & Co. KG w Datteln.

Szyld


Obiekt: 

Wieża mieszkalna „Meyster's Buiten”, Utrecht (NL)


Architekt:

Zecc Architecten BV, Utrecht (NL)


Klient:

V.O.F. Meyster’s Buiten, Rotterdam (NL)


Realizacja prac RHEINZINK:

Elshof BV, Olst (NL)


Dane techniczne:

RHEINZINK-prePATINA niebiesko-szary 0,7 mm, system kątowych szwów stojących, układanie w poziomie

Jeśli masz pytania dotyczące remontu, skontaktuj się z naszym specjalistycznym personelem.

Indywidualne porady