Doświadczenia nigdy dość

O trwałości całego systemu rynnowego decydują detale oraz połączenia. Postanowiliśmy przybliżyć te dwie sprawy, organizując zabawę. Przyjedź lub przyjdź 17 czerwca 2023 roku na POLIGON 4x4 w Gorze Kalwarii i weź udział w rywalizacji pod namiotem RHEINZINK. Każdy startujący w zabawie otrzyma praktyczny gadżet, a najlepsi  — uścisk dłoni Prezesa!

3 zadania do wykonania

1. Lutowanie rynny w hakach

Podczas konkursu należy zlutować dwa odcinki rynny zamontowane w hakach obrotowych. Jest to system mocowania, który  pozwala ukryć miejsce lutowania dzięki dowolnemu umieszczeniu haków na listwie. Aby wygrać w konkursie, warto zapoznać się dodatkowo z poniższymi wskazówkami

Szerokość lutowania i szczelina

W prawidłowo wykonanym lutowaniu miękkim elementów z blach RHEINZINK, trwałość, tzn. silne, szczelne połączenie, osiąga się nie poprzez przyleganie (adhezję) lutu do materiału podstawowego, ale poprzez wytworzenie stopu cyny i blachy RHEINZINK na powierzchniach stykających się.

Prawidłowo przygotowane elementy do lutowania muszą nachodzić na siebie z odpowiednim zakładem. Szerokość zakładu powinna wynosić 10 -15 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać dobre połączenie. Szczelina lutownicza nie może być większa niż 0,5 mm. W przypadku większej szczeliny połączenie lutowane jest mniej trwałe.

Za trwałość i szczelność szwu lutowniczego odpowiedzialny jest jedynie lut w szczelinie lutowniczej. Lut poza szerokością zakładu to marnotrawstwo cyny.

Płyn do lutowania (topnik)

Jako płyn do lutowania polecamy produkt „ZD-pro“ firmy Felder, którego skład chemiczny został opracowany specjalnie pod kątem właściwości powierzchni blach RHEINZINK-prePATINA blaugrau oraz RHEINZINK-CLASSIC.

Podczas konkursu będziesz używał właśnie tego płynu. 

Gdzie kupić

Cyna do lutowania

  • Do lutowania stosujemy cynę o składzie L-Pb Sn 40 (Sb) lub L-Pb Sn 50 (Sb) (40/60 lub 50/50 z zawartością antymonu < 0,5 wagi %) wg EN-ISO 9453.
  • Alternatywnie polecamy cynę o składzie SnZn 801 wg EN-ISO 9453 - jest ona idealnie dopasowana do lutowania tytan-cynku i charakteryzuje się wysoką zawartością cyny oraz szczególnie dobrymi parametrami technicznymi. Ponadto jest bezołowiowa.

Gdzie kupić

Temperatura lutowania

Lutowanie miękkie (nie mylić ze spawaniem) jest to szczelne i mocne połączenie metali za pomocą dodatkowego metalu – lutu. Aby uzyskać trwałe połączenie, temperatura topnienia lutu musi być niższa od temperatury topnienia elementów łączonych. W przypadku rynien wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK temperatura topnienia lutu wynosi od 183 °C do 235 °C, a proces lutowania można wykonywać przy każdej temperaturze otoczenia.

2. Wykonanie otworu pod sztucer z opcją dylatacji

W przypadku wystąpienia na dachu punktów stałych (naroża, zakończenia przy ścianie, itp.) należy wykonać w rynnie dylatację. Jednym ze sposobów jest wykonanie dylatacji w sztucerze

Dylatacja - ogólne zasady

  • Zasadniczo w przypadku punktów stałych (naroża, zakończenia przy ścianie, itp.) należy zachować połowę odstępu.
  • Na przykładzie budynku o kształcie litery L przedstawiamy rozmieszczenie dylatacji dla rynien półokrągłych lub kwadratowych RHEINZINK o rozmiarze nominalnym ≤ 500, wg DIN EN 612 (system podwieszany, dane w [m])

Krok 1

Złóż rynny z zakładem 5 cm i rozplanuj otwór do wycięcia. Dla ułatwienia możesz użyć szablonu RHEINZINK, odrysowując otwór zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony rynny. Linia środkowa na szablonie powinna znajdować się w najniższym punkcie rynny.

Krok 2

Wytnij otwór w rynnie oraz uwzględnij zapas 5-8 mm na późniejsze wywinięcie krawędzi. Zapas możesz odrysować.

Krok 3

Złóż rynny z powrotem uwzględniając zakład 5 cm

Wygnij ok. 5-8 mm blachy na zewnątrz rynny

Załóż sztucer, zaginając tylne blaszki i gotowe!

3. Lutowanie denka od zewnątrz

Szerokość zakładu fabrycznie wyprofilowanego denka RHEINZINK wynosi 5 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać szczelne i mocne połączenie tej części systemu rynnowego.

Krok 1

Nanieś płyn do lutowania na zewnętrzną krawędź rynny oraz niewielka ilość płynu w zakładkę denka. Poczekaj, aż płyn spowoduje zmianę na powierzchni. 

Jako płyn do lutowania polecamy produkt „ZD-pro“ firmy Felder, którego skład chemiczny został opracowany specjalnie pod kątem właściwości powierzchni blach RHEINZINK-prePATINA blaugrau oraz RHEINZINK-CLASSIC.

Krok 2

Nanieś płyn do lutowania na zewnętrzny zakład denka oraz wykonaj szef lutowniczy, obracając równomiernie rynnę. Nie przejmuj się — błyszcząca powierzchnia lutu z czasem spatynuje, niemniej jednak zwróć uwagę na estetykę, gdyż to ona będzie najwyżej oceniana na tym etapie konkursu.