Doświadczenia nigdy dość
O trwałości całego systemu rynnowego decydują detale oraz połączenia. Postanowiliśmy przybliżyć te dwie sprawy, organizując zabawę. Przyjedź lub przyjdź 17 czerwca 2023 roku na POLIGON 4x4 w Gorze Kalwarii i weź udział w rywalizacji pod namiotem RHEINZINK. Każdy startujący w zabawie otrzyma praktyczny gadżet, a najlepsi — uścisk dłoni Prezesa!
3 zadania do wykonania
1. Lutowanie rynny w hakach
Podczas konkursu należy zlutować dwa odcinki rynny zamontowane w hakach obrotowych. Jest to system mocowania, który pozwala ukryć miejsce lutowania dzięki dowolnemu umieszczeniu haków na listwie. Aby wygrać w konkursie, warto zapoznać się dodatkowo z poniższymi wskazówkami.
Szerokość lutowania i szczelina
W prawidłowo wykonanym lutowaniu miękkim elementów z blach RHEINZINK, trwałość, tzn. silne, szczelne połączenie, osiąga się nie poprzez przyleganie (adhezję) lutu do materiału podstawowego, ale poprzez wytworzenie stopu cyny i blachy RHEINZINK na powierzchniach stykających się.
Prawidłowo przygotowane elementy do lutowania muszą nachodzić na siebie z odpowiednim zakładem. Szerokość zakładu powinna wynosić 10 -15 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać dobre połączenie. Szczelina lutownicza nie może być większa niż 0,5 mm. W przypadku większej szczeliny połączenie lutowane jest mniej trwałe.
Za trwałość i szczelność szwu lutowniczego odpowiedzialny jest jedynie lut w szczelinie lutowniczej. Lut poza szerokością zakładu to marnotrawstwo cyny.
Płyn do lutowania (topnik)
Jako płyn do lutowania polecamy produkt „ZD-pro“ firmy Felder, którego skład chemiczny został opracowany specjalnie pod kątem właściwości powierzchni blach RHEINZINK-prePATINA blaugrau oraz RHEINZINK-CLASSIC.
Podczas konkursu będziesz używał właśnie tego płynu.
Cyna do lutowania
- Do lutowania stosujemy cynę o składzie L-Pb Sn 40 (Sb) lub L-Pb Sn 50 (Sb) (40/60 lub 50/50 z zawartością antymonu < 0,5 wagi %) wg EN-ISO 9453.
- Alternatywnie polecamy cynę o składzie SnZn 801 wg EN-ISO 9453 - jest ona idealnie dopasowana do lutowania tytan-cynku i charakteryzuje się wysoką zawartością cyny oraz szczególnie dobrymi parametrami technicznymi. Ponadto jest bezołowiowa.
Temperatura lutowania
Lutowanie miękkie (nie mylić ze spawaniem) jest to szczelne i mocne połączenie metali za pomocą dodatkowego metalu – lutu. Aby uzyskać trwałe połączenie, temperatura topnienia lutu musi być niższa od temperatury topnienia elementów łączonych. W przypadku rynien wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK temperatura topnienia lutu wynosi od 183 °C do 235 °C, a proces lutowania można wykonywać przy każdej temperaturze otoczenia.
2. Wykonanie otworu pod sztucer z opcją dylatacji
W przypadku wystąpienia na dachu punktów stałych (naroża, zakończenia przy ścianie, itp.) należy wykonać w rynnie dylatację. Jednym ze sposobów jest wykonanie dylatacji w sztucerze.
Dylatacja - ogólne zasady
- Zasadniczo w przypadku punktów stałych (naroża, zakończenia przy ścianie, itp.) należy zachować połowę odstępu.
- Na przykładzie budynku o kształcie litery L przedstawiamy rozmieszczenie dylatacji dla rynien półokrągłych lub kwadratowych RHEINZINK o rozmiarze nominalnym ≤ 500, wg DIN EN 612 (system podwieszany, dane w [m])
3. Lutowanie denka od zewnątrz
Szerokość zakładu fabrycznie wyprofilowanego denka RHEINZINK wynosi 5 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać szczelne i mocne połączenie tej części systemu rynnowego.
Krok 1
Nanieś płyn do lutowania na zewnętrzną krawędź rynny oraz niewielka ilość płynu w zakładkę denka. Poczekaj, aż płyn spowoduje zmianę na powierzchni.
Jako płyn do lutowania polecamy produkt „ZD-pro“ firmy Felder, którego skład chemiczny został opracowany specjalnie pod kątem właściwości powierzchni blach RHEINZINK-prePATINA blaugrau oraz RHEINZINK-CLASSIC.