Historia dachów i elewacji z blachy

Od blachy cynkowej do tytan-cynku.  Historia cynku

Od blachy cynkowej do tytan-cynku

Historia cynku. Poznaj bliżej korzenie tytan-cynku RHEINZINK

Na długo przed odkryciem cynku, jako metalu, stosowane były już rudy cynkowe do produkcji (z miedzi i cynku) mosiądzu, a także sole cynkowe - do celów medycznych. Przedmioty z mosiądzu znane są z Babilonii i Asyrii z III. tysiąclecia p.Ch. i z Palestyny z lat 1400 do 1000 p.Ch. Pierwszą domieszkę cynku w miedzi stwierdzono w znalezionym na Rodos klejnocie z czasu ok. 500 p.n.e. Nawet jeżeli od tego czasu cynk stosowany był, przykładowo, do produkcji mosiądzu, to jednak minęło wiele stuleci, zanim został zidentyfikowany jako metal. Pojęcie "cynk" przyjęło się dopiero w XVII w. po ponownym „odkryciu” tego materiału.

Ponieważ cynk występuje w naturze wyłącznie w formie związanej, jego produkcja następowała najpierw z węglanu cynku, soli cynkowej. Cynk nadawał się szczególnie do stopów z innymi metalami i dlatego używany był początkowo jako składnik monet. Rudy cynku były wprawdzie w użyciu już w epoce brązu, jednak dopiero dużo później stwierdzono, że cynk to pierwiastek, tzn. niedający się już dalej rozkładać materiał podstawowy. Cynk, aż do końca XVIII wieku, importowany był najczęściej z Indii i uchodził za bardzo drogi.

Około roku 1200 naszej ery wytwarzano w Indiach metaliczny cynk. Proces ten został opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

Historia cynku. Od blachy cynkowej do cynkowo-tytanowej

Po tym, jak w roku 1805 opracowano procedurę walcowania płaskich blach cynkowych (w temperaturze 100°C ÷ 150°C), można było materiał ten zastosować w budownictwie – na pokrycia dachowe, ściany, rynny i rury spustowe oraz obróbki blacharskie. W konsekwencji doprowadziło to do otwarcia pierwszych fabryk cynku w Belgii, NIemczech oraz na Śląsku, w których walcowano arkusze o standardowym wymiarze 1x2 m. W początkowym okresie XIX wieku, między innymi dzięki Karlowi Friedrichowi Schinkelowi, ten niebiesko-biały metal znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych. Świadczy o tym wiele opracowań technicznych. Pisma te zajmowały się przede wszystkim techniką układania i łączenia płaskich fragmentów blach. Dopiero w połowie lat 60-tych XIX wieku, tak zwana pakietowa procedura walcowania, zastąpiona została nowoczesną techniką.

Właściwości ochronne cynku przed korozją znalazły uznanie w technice cynkowania blach stalowych i dużych stalowych elementów konstrukcyjnych rozwijając się w jeden z największych obszarów zastosowania cynku. Począwszy od XIX wieku wzrasta produkcja cynku wraz z coraz szerszym zastosowaniem stali. Cynk znajduje także zastosowanie przy produkcji stopów mosiądzu, czerwonego mosiądzu i mosiądzu wysokoniklowego, tzw. argentanu. Innym obszarem zastosowania......

----------------------------------------------------------------------------------------

Kompletny artykuł o historii cynku (produkcja we wcześniejszych czasach i wykorzystanie, dzisiejsze technologie produkcji, występowanie i rezerwy) można pobrać i przeczytać ponizej.

Pobierz materiały informacyjne
Zaznacz do pobrania. Aby tylko obejrzeć - kliknij w nazwę pliku dodatkowo zamawiam pocztą Rozmiar Typ Język Zmiana
Zaznacz wszystko Zaznacz wszystko
  
Historia cynku
521 KB PDF Polski 09.04.13
  
RHEINZINK: Ochrona zabytków
3 MB PDF Polski 25.09.12


RHEINZINK worldwide

Kontakt telefoniczny:
+48 (22) 789 91 91