Historia cynku. Od blachy cynkowej do blachy cynkowo-tytanowej. Poznaj bliżej korzenie tytan-cynku RHEINZINK

Wytwarzanie i zastosowanie

Historia cynku. Od blachy cynkowej do cynkowo-tytanowej

Na długo przed odkryciem cynku, jako metalu, stosowane były już rudy cynkowe do produkcji (z miedzi i cynku) mosiądzu, a także sole cynkowe - do celów medycznych. Przedmioty z mosiądzu znane są z Babilonii i Asyrii z III. tysiąclecia p.Ch. i z Palestyny z lat 1400 do 1000 p.Ch.

Pierwszą domieszkę cynku w miedzi stwierdzono w znalezionym na Rodos klejnocie z czasu ok. 500 p.n.e. Nawet jeżeli od tego czasu cynk stosowany był, przykładowo, do produkcji mosiądzu, to jednak minęło wiele stuleci, zanim został zidentyfikowany jako metal. Pojęcie "cynk" przyjęło się dopiero w XVII w. po ponownym „odkryciu” tego materiału.

Ponieważ cynk występuje w naturze wyłącznie w formie związanej, jego produkcja następowała najpierw z węglanu cynku, soli cynkowej. Cynk nadawał się szczególnie do stopów z innymi metalami i dlatego używany był początkowo jako składnik monet. Rudy cynku były wprawdzie w użyciu już w epoce brązu, jednak dopiero dużo później stwierdzono, że cynk to pierwiastek, tzn. niedający się już dalej rozkładać materiał podstawowy. Cynk, aż do końca XVIII wieku, importowany był najczęściej z Indii i uchodził za bardzo drogi.

Wczesna produkcja oraz zastosowanie w Indii oraz w Chinach

Około roku 1200 naszej ery wytwarzano w Indiach metaliczny cynk. Proces ten zo-stał opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

O produkcji (wytwarzaniu) tlenku cynku w Persji wspominał, pochodzący z Wenecji, Marco Polo (1254-1324). W tamtejszych czasach Persowie stosowali minerał gosla-ryt (ZnSO4•7H2O) jako ochronę przed zapaleniem spojówek. Siarczan cynku (ZnSO4) znajduje także w dzisiejszych czasach szerokie zastosowanie w medycynie – jako środek wstrzymujący (substancja ściągająca) oraz antyseptyk.

W roku 1374 uznano w Indii cynk za samoistny metal – był to w owym czasie ósmy znany rodzaj metalu. Już wtedy istniała ograniczona produkcja cynku oraz powiązany z nią handel.....

Kompletny artykuł o historii cynku (produkcja we wcześniejszych czasach i wykorzystanie, dzisiejsze technologie produkcji, występowanie i rezerwy) można pobrać i przeczytać w formacie *.PDF.

Pobierz materiały informacyjne
Zaznacz do pobrania. Aby tylko obejrzeć - kliknij w nazwę pliku dodatkowo zamawiam pocztą Rozmiar Typ Język Zmiana
Zaznacz wszystko Zaznacz wszystko
  
Historia cynku
521 KB PDF Polski 09.04.13
  
RHEINZINK: Ochrona zabytków
3 MB PDF Polski 25.09.12


RHEINZINK worldwide

Kontakt telefoniczny:
+48 (22) 789 91 91