Przebudowa dachu wysokogórskiego schroniska

24.07.2018
Przebudowa dachu wysokogórskiego schroniska

Fundament wysokogórskiego schroniska M.R. Stefanik koło Dumbier został założony 20 lipca 1924 r. Schronisko miało zastąpić mały dom dla podróżników, który został zbudowany na szczycie Dumbier w odległym 1902 roku. Pomimo trudności związanych z trudnymi warunkami pogodowymi, budowa była ukończona i 9 września 1928 r. odbyło się jego uroczyste otwarcie.

Schronisko znajduje się na południowym stoku górskiego szczytu Dumbier w Niskich Tatrach. Dumbier jest najwyższym punktem Niskich Tatr. Wysokość nad poziomem morza wynosi 2043 m. Stąd widać piękny widok na okoliczne szczyty i doliny. Całoroczna działalność schroniska pozwala turystom przebywać w górach o każdej porze roku. Jest to idealne miejsce na letnie i zimowe wędrówki o różnej złożoności.

W ciągu długich lat służby dla turystów i gości w trudnych wysokogórskich warunkach dach schroniska stopniowo popadał w ruinę. Śnieżna pokrywa około 5 metrów w zimie, całoroczne wiatry osiągające prędkość 170-220 km/h, częste opady deszczu i błędy w początkowej fazie budowy konstrukcji dachu doprowadziły do opłakanego stanu budowli.

W dotychczasowych warstwach dachu nie było izolacji. Doprowadziło to do faktu, że izolacja termiczna działa tylko w 70% i w przegrodzie dachowej dochodziło do tworzenia się kondensatu. W rezultacie, drewniane krokwie zaczęły gnić, a pod wpływem wiatru cześć dachu zapadła się.

Przebudowy dachu podjęły słowackie firmy EKOCLIM s.r.o. Poprad i PLUTA-STRECHY, s.r.o., Kežmarok.

Ponieważ schronisko znajduje się 1,740 metrów nad poziomem morza, materiał musiał być transportowany drogą lotniczą w śmigłowcach. Dekarze musieli pozostać tam przez całą dobę. Bardzo często po 13 godzinach pracy musieli zatrzymywać swoje prace z powodu nagłej zmiany pogody (silny wiatr, deszcz).

Z tych powodów, przebudowa została przeprowadzona w dwóch etapach: pierwszy etap - 40% planowanych prac przeprowadzono we wrześniu 2014 r. W drugim etapie - w lipcu 2016 r. zakończono wszystkie pozostałe prace nad projektem.

W warstwach dachu zastosowano ocieplenie z płyt (Puren) o grubości 120 mm, wodoodporne płyty OSB o grubości 25 mm, papę bitumiczną (BauderTOP UDS-3), warstwę AIR-Z i blachę tytan-cynk RHEINZINK-CLASSIC o grubości 0.80mm. Taki układ warstw oprawiło komfort cieplny w schronisku, zwłaszcza na mieszkalnym poddaszu.
Obecnie schronisko M.R. Stefanika koło Dumbier jest własnością "Klubu słowackich turystów" i jest otwarte dla turystów przez cały rok oferując zakwaterowanie, wyżywienie i ciekawe szlaki turystyczne.

Klient: Klub slovenských turistov, Bratysława, Słowacja
Wykonanie prac blacharskich: EKOCLIM s.r.o. Poprad, Poprad, PLUTA-STRECHY, s.r.o., Kežmarok, Słowacja
Materiał: blacha tytan-cynk RHEINZINK-CLASSIC

Więcej o technologii dachu
Więcej o technologii elewacji

Wyślij projekt do konsultacji
Zobacz więcej zdjęć na naszym kanale Facebook

RHEINZINK worldwide

Kontakt telefoniczny:
+48 (22) 789 91 91