Vaughan Metropolitan Centre

Vaughan Metropolitan Centre

Vaughan, Kanada

Klient

Toronto Transit Commission
Toronto, ON
Kanada

Koncepcja architektoniczna

Grimshaw Architects
Nowy York, NY
USA

Architekt

Adamson Associates Architects we współpracy z Arup Canada
Toronto, ON
Kanada

Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK

Prefabrykacja: Agway Metals
Exeter, ON
Wykonawca prac blacharskich: Bothwell Accurate, Mississauga
ON Servon
Kanada

Szczegóły techniczne

Dach: 12 000 m² 11,66 t Podwójny rąbek stojący
RHEINZINK-CLASSIC walzblank

Copyright zdjęcie

RHEINZINK

Kształt powierzchni stacji metra „Vaughan Metropolitan Centre” w Toronto w Kanadzie przypomina skorupę żółwia. Jego znakiem rozpoznawczym jest dach o organicznym kształcie, który jest pokryty gołowalcowanym tytan-cynkiem RHEINZINK-CLASSIC, nadającym budynkowi odporności na warunki zewnętrzne oraz stanowiącym uzupełnienie energooszczędnej i zrównoważonej koncepcji projektu.

Dach oferuje wysoki współczynnik odbicia światła słonecznego, a realizacja przekracza wymagania kanadyjskiego krajowego kodeksu energetycznego dotyczące wydajności energetycznej o 40% i spełnia normy zrównoważonego rozwoju wymaganymi do uzyskania certyfikatu LEED Silver.

Zostało indywidualnie wyprodukowanych ponad 1000 stożkowych paneli i „nie ma dwóch takich samych” - powiedział Paul MacGregor, kierownik projektu. „Każdy panel miał indywidualny stożek i długość. Panele wykonano przy użyciu maszyn CNC, które były kluczem do uzyskania dokładnego stożka dla każdego panelu aż do milimetra.”

Technologia rąbka stojącego pozwala wykonać pewne i szczelne pokrycie dachowe już od nachylenia ≥ 5°, a tytan-cynk jako ekologiczny surowiec o najniższej zawartości energii pierwotnej wśród metali, nie boi się zarysowań i nie wymagają malowania przez cały okres eksploatacji.