Cynk w konserwacji i ochronie zabytków

Czy ty wiesz, że metaliczny cynk wytwarzano w Indiach już około roku 1200 naszej ery? Proces ten został opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

Nie tylko ornamenty budynków

Chociaż cynk został uznany za metal w Europie dopiero na początku XVII wieku, szybko znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych i w architekturze ogólnie.

Po tym, jak w roku 1805 opracowano procedurę walcowania płaskich blach cynkowych, można było ten materiał zastosować w budownictwie na szerszą skalę – na pokrycia dachowe, elewacje, rynny i obróbki blacharskie.

Poznaj historię cynku

Plastyczność i odporność na zarysowania

Niezmienne walory patyny

Blacha RHEINZINK to współczesna odmiana cynku, który wytapia się zgodnie z PN-EN 988. Elektrolitycznie rafinowany cynk o czystości 99.995% jest podstawą stopu, który zawiera niewielkie, lecz precyzyjnie określone ilości miedzi oraz tytanu jako dodatek do stopu.

Budynki zabytkowe z wykorzystaniem cynku można znaleźć na każdej starówce w Polsce oraz wielu ulicach w mniejszych miejscowościach. Na przełomie XIX i XX wieku materiał ten był uważany za tradycyjny w europejskiej architekturze, a jego patyna do dziś zdobi tysiące dachów zabytkowych w Polsce.

Zamów próbki

To, dlaczego pracuję z RHEINZINK, jest bardzo proste. To wyjątkowość tytan-cynku i jego naturalnych patyn, możliwość krycia dachu wszelkimi stylami: na rąbek, w łuskę, karo czy na listwę.  Do tego dochodzi plastyczność blachy przy wyoblaniu czy wykonywaniu wszelkich ozdóbek i detali na dachu, iglic, lukarn czy metaloplastyki.  

Materiał dający przyjemność z pracy

Blacha bez malowania

Blacharstwo zajmuje ważne miejsce wśród rzemiosł związanych z pracą na dachach. Podobnie jak ciesielstwo i dekarstwo, to rzemiosło może dawać dużą satysfakcję, ponieważ wykorzystuje naturalne materiały. Tak jak drewno czy dachówka, również blacha tytan-cynk z czasem nabiera specyficznego wyglądu (tzw. patynę), która jest doceniana przez około 7 na 10 potencjalnych klientów. Ci klienci cenią pracę wykonawcy i jego umiejętności, dlatego decydują się powierzyć mu swoje pieniądze i oszczędności. W ten sposób tworzy się prawdziwe dzieło, które często staje się później zabytkiem.

CYNK vs. TYTAN-CYNK - różnice

Wytrzymałość na rozciąganie
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
50 N160-190 N
Temperatura rekrystalizacji
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
80°C>300°C

Przekrój poprzeczny próbek po zagięciu o 180° bez przekładki, równolegle do kierunku walcowania. Cynk niestopowy (z lewej) łamie się, RHEINZINK (z prawej) nie wykazuje pęknięć.

Łatwe formowanie i proste lutowanie

Dzięki łatwemu zaginaniu, klepaniu lub głębokiemu tłoczeniu blachy RHEINZINK można wykonać wiele form i brył zabytkowych budynków. Połączenie tych czynności z lutowaniem miękkim daje dodatkowe możliwości przy wykonywaniu obróbek blacharskich lub wytwarzaniu ornamentów i zabytkowych zdobień.

Rodzaje i właściwości patyn

Tytan-cynk RHEINZINK dostępny jest w kilku rodzajach powierzchni. RHEINZINK-CLASSIC walzblank nabiera z biegiem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych, naturalnej, szaro-niebieskiej patyny. Kolejne dwa: RHEINZIN-prePATINA blaugrau i RHEINZINK-prePATINA schiefergrau dzięki unikatowemu procesowi patynowania, już od początku wyróżniają się szlachetnym wyglądem równomiernie wytworzonej szaro-niebieskiej lub grafitowej patyny cynkowej.

Wsparcie RHEINZINK

Od kalkulacji po pomoc na budowie

W RHEINZINK wiemy, jak ważne jest właściwe przygotowanie budowy. Dlatego nasz serwis obejmuje nie tylko pomoc w przygotowaniu zapotrzebowania materiałowego, ale również pomoc na budowie wraz z bogatą ofertą szkoleń i serwisu.

Skontaktuj się z nami