Cynk w konserwacji i ochronie zabytków

Czy ty wiesz, że metaliczny cynk wytwarzano w Indiach już około roku 1200 naszej ery? Proces ten został opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

Od biżuterii i ornamentów po budownictwo na dużą skalę.


Chociaż cynk został uznany za metal w Europie dopiero na początku XVII wieku, szybko znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych i w architekturze ogólnie.

Po tym, jak w roku 1805 opracowano procedurę walcowania płaskich blach cynkowych, można było ten materiał zastosować w budownictwie na szerszą skalę – na pokrycia dachowe, elewacje, rynny i obróbki blacharskie.

Poznaj historię cynku

Plastyczność i odporność na zarysowania. Niezmienne walory patyny


Blacha RHEINZINK to współczesna odmiana cynku, który wytapia się zgodnie z PN-EN 988. Elektrolitycznie rafinowany cynk o czystości 99.995% jest podstawą stopu, który zawiera niewielkie, lecz precyzyjnie określone ilości miedzi oraz tytanu jako dodatek do stopu.

Budynki zabytkowe z wykorzystaniem cynku można znaleźć na każdej starówce w Polsce oraz wielu ulicach w mniejszych miejscowościach. Na przełomie XIX i XX wieku materiał ten był uważany za tradycyjny w europejskiej architekturze, a jego patyna do dziś zdobi tysiące dachów zabytkowych w Polsce.

Zamów próbki

To, dlaczego pracuję z RHEINZINK, jest bardzo proste. To wyjątkowość tytan-cynku i jego naturalnych patyn, możliwość krycia dachu wszelkimi stylami: na rąbek, w łuskę, karo czy na listwę.  Do tego dochodzi plastyczność blachy przy wyoblaniu czy wykonywaniu wszelkich ozdóbek i detali na dachu, iglic, lukarn czy metaloplastyki.  

Blacha dająca przyjemność z pracy. Bez malowania

Niewątpliwie rzemiosło blacharskie jest jednym z najważniejszych rzemiosł spotykanych na dachu.  Obok rzemiosła ciesielskiego i rzemiosła dekarskiego daje przyjemność pracy z naturalnym materiałem. Tak jak w przypadku prawdziwego drewna, czy prawdziwej dachówki, tak w przypadku blachy - prawdziwą patynę jest w stanie rozróżnić 7/10 potencialnych Inwestorów. To właśnie oni doceniają późniejszą pracę wykonawcy i jego rzemiosło, powierzając mu swoje pieniądze i oszczędności. Tak powstaje prawdziwe dzieło, które najczęściej zostaje później zabytkiem.

CYNK vs. TYTAN-CYNK - różnice

Wytrzymałość na rozciąganie
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
50 N160-190 N
Temperatura rekrystalizacji
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
80°C>300°C

Przekrój poprzeczny próbek po zagięciu o 180° bez przekładki, równolegle do kierunku walcowania. Cynk niestopowy (z lewej) łamie się, RHEINZINK (z prawej) nie wykazuje pęknięć.

Łatwe formowanie i proste lutowanie

Dzięki łatwemu zaginaniu, klepaniu lub głębokiemu tłoczeniu blachy RHEINZINK można wykonać wiele form i brył zabytkowych budynków. Połączenie tych czynności z lutowaniem miękkim daje dodatkowe możliwości przy wykonywaniu obróbek blacharskich lub wytwarzaniu ornamentów i zabytkowych zdobień.

Rodzaje i właściwości patyn

Tytan-cynk RHEINZINK dostępny jest w kilku rodzajach powierzchni. RHEINZINK-CLASSIC walzblank nabiera z biegiem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych, naturalnej, szaro-niebieskiej patyny. Kolejne dwa: RHEINZIN-prePATINA blaugrau i RHEINZINK-prePATINA schiefergrau dzięki unikatowemu procesowi patynowania, już od początku wyróżniają się szlachetnym wyglądem równomiernie wytworzonej szaro-niebieskiej lub grafitowej patyny cynkowej.

Zamów bezpłatbe próbki

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Tutaj poznasz odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące materiału RHEINZINK, a także cynku w ogóle.

Zobacz

Wsparcie RHEINZINK. Od wyliczeń po pomoc na budowie

 

W RHEINZINK wiemy, jak ważne jest właściwe przygotowanie budowy. Dlatego nasz serwis obejmuje nie tylko pomoc w przygotowaniu zapotrzebowania materiałowego, ale również pomoc na budowie wraz z bogatą ofertą szkoleń i serwisu.

Skontaktuj się z nami