Ochrona dziedzictwa. Zabytki i renowacje z blachy cynkowej

Reprezentacyjne budynki i zabytkowa architektura

Około roku 1200 naszej ery wytwarzano w Indiach metaliczny cynk. Proces ten został opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

Od biżuterii i ornamentów po budownictwo na dużą skalę.


Chociaż cynk został uznany za metal w Europie dopiero na początku XVII wieku, szybko znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych i w architekturze ogólnie.

Po tym, jak w roku 1805 opracowano procedurę walcowania płaskich blach cynkowych, można było ten materiał zastosować w budownictwie na szerszą skalę – na pokrycia dachowe, elewacje, rynny i obróbki blacharskie.

Poznaj historię cynku

Niezmienne walory patyny. Od cynku do tytan-cynku


Blacha RHEINZINK to współczesna odmiana cynku, który wytapia się zgodnie z PN-EN 988. Elektrolitycznie rafinowany cynk o czystości 99.995% jest podstawą stopu, który zawiera niewielkie, lecz precyzyjnie określone ilości miedzi oraz tytanu jako dodatek do stopu.

Budynki zabytkowe z wykorzystaniem cynku można znaleźć na każdej starówce w Polsce oraz wielu ulicach w mniejszych miejscowościach. Na przełomie XIX i XX wieku ten materiał był uważany za tradycyjny w europejskiej architekturze, a jego patyna do dziś zdobi tysiące dachów zabytkowych w Polsce.

Zamów próbki

To, dlaczego pracuję z RHEINZINK, jest bardzo proste. To wyjątkowość tytan-cynku i jego naturalnych patyn, możliwość krycia dachu wszelkimi stylami: na rąbek, w łuskę, karo czy na listwę.  Do tego dochodzi plastyczność blachy przy wyoblaniu czy wykonywaniu wszelkich ozdóbek i detali na dachu, iglic, lukarn czy metaloplastyki.  

Inwestycja w piękno i trwałość. Cynk jest cynkiem

Żadna inna kategoria budynków nie daje porównywalnego zwrotu, jak inwestycja w zabytki. To właśnie ten typ inwestycji wymaga użycia materiałów, które będą stanowić  wartość nie tylko na etapie wbudowania, ale także w okresie eksploatacji - nie wymagając konserwacji podczas całego długiego cyklu życia budynku.

Cynk może poszczycić się ponad 200-letnią tradycją stosowania i jest najbardziej zrównoważonym metalem stosowanym w ochronie dachów i elewacji. Pokolenia architektów i budowniczych wznosiły niezliczone dzieła architektury z użyciem cynku. Te dzieła sztuki mają swoją szczególną wartość - jedyną w swoim rodzaju, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Wyślij projekt do konsultacji

Zespoły pałacowe. Zamki i muzea

Przemysł i fortyfikacje

Przykłady rewitalizacji

CYNK vs. TYTAN-CYNK - różnice

Wytrzymałość na rozciąganie
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
50 N160-190 N
Temperatura rekrystalizacji
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
80°C>300°C

Przekrój poprzeczny próbek po zagięciu o 180° bez przekładki, równolegle do kierunku walcowania. Cynk niestopowy (z lewej) łamie się, RHEINZINK (z prawej) nie wykazuje pęknięć.

Łatwe formowanie i proste lutowanie

Dzięki łatwemu zaginaniu, klepaniu lub głębokiemu tłoczeniu blachy RHEINZINK można wykonać wiele form i brył zabytkowych budynków. Połączenie tych czynności z lutowaniem miękkim daje dodatkowe możliwości przy wykonywaniu obróbek blacharskich lub wytwarzaniu ornamentów i zabytkowych zdobień.

Rodzaje i właściwości patyn

Tytan-cynk RHEINZINK dostępny jest w kilku rodzajach powierzchni. RHEINZINK-CLASSIC walzblank nabiera z biegiem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych, naturalnej, szaro-niebieskiej patyny. Kolejne dwa: RHEINZIN-prePATINA blaugrau i RHEINZINK-prePATINA schiefergrau dzięki unikatowemu procesowi patynowania, już od początku wyróżniają się szlachetnym wyglądem równomiernie wytworzonej grafitowej lub szaro-niebieskiej patyny cynkowej.

Zamów bezpłatbe próbki

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Tutaj poznasz odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące materiału RHEINZINK, a także cynku w ogóle.

Zobacz

Wsparcie RHEINZINK. Od koncepcji po realizacje

W RHEINZINK wiemy, jak ważna jest koordynacja projektu i dobór właściwych rozwiązań. Dlatego nasz serwis dla Architektów obejmuje nie tylko dostęp do detali CAD, ale również do bibliotek BIM wraz z teksturami powierzchni.

Dla Wykonawców oferujemy pomoc na budowie wraz z bogatą ofertą szkoleń i serwisu.

Skontaktuj się z nami