FAQ

Tutaj poznasz odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące materiału RHEINZINK, a także cynku w ogóle.

Czy RHEINZINK jest materiałem przyjaznym dla środowiska?

Tak. RHEINZINK jest materiałem naturalnym, którego podstawowym składnikiem jest cynk. Materiał ma naturalną powierzchnię, która pokrywa się patyną. To właśnie niej zawdzięczamy bezobsługowe użytkowanie dachu, elewacji, obróbek czy rynien przez wiele pokoleń. Po długim okresie użytkowania RHEINZINK jest w 100% przetwarzalny bez utraty swoich właściwości, a podczas produkcji potrzebuje stosunkowo mało energii, stanowiąc "wagę lekką" w kategorii metali budowlanych.

Zobacz więcej

Jak ocenia się bilans energetyczny tytan-cynku RHEINZINK?

RHEINZINK ma pozytywny bilans energetyczny, gdyż materiał jest produkowany z użyciem stosunkowo niewielkiej ilości energii w porównaniu do innych metali. Tytan-cynk RHEINZINK jest produkowany w dużej części z surowców wtórnych pochodzących ze złomu z produkcji RHEINZINK oraz części starego cynku używanego w rafinowanym cynku. Odsetek ten wynosi 30%, co zmniejsza zużycie energii przy produkcji o ponad 90%.

Jak określić RAL dla powierzchni RHEINZINK?

RHEINZINK dysponuje największą ofertą powierzchni tytan-cynku, w której patynowana powierzchnia RHEINZINK-prePATINA zajmuje wyjątkowe miejsce. Ciągły proces patynowania w warunkach naturalnych uniemożlwia dokładne określenie jej koloru wg RAL, CMYK lub RGB – podobnie jak w przypadku innych naturalnych materiałów (drewna, piaskowca, klinkieru, dachówki itd.). Dlatego w celu określenia wyglądu powierzchni RHEINZINK-prePATINA na dachu czy elewacji w wizualizacjach przygotowaliśmy tekstury w modelach BIM.

W pozostałych sytuacjach, np. kiedy wykorzystanie tekstur jest niemożliwe lub utrudnione, prosimy kierować się załączonymi wytycznymi dla poszczególnych powierzchni.

Kolorystyka RHEINZINK - RAL / CMYK / RGB

Jaką żywotność mają pokrycia dachowe z tytan-cynku RHEINZINK?

 

Ostatnie badania potwierdzają trwałość pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych RHEINZINK na minimum 75 lat. Są spotykane budowle z cynku, mające 130 lat i nadal nie wymagają konserwacji. Warunkiem jest zaplanowanie konstrukcji dachu czy elewacji zgodnie z zaleceniami technicznymi, wymogami fizyki budowli oraz prawidłowy montaż przez doświadczonego blacharza lub dekarza.

Jaka jest cena blachy tytan-cynk RHEINZINK?

Tak jak wiele innych metali cynk jest sprzedawany jako surowiec na Londyńskiej giełdzie metali (LME). Cena blachy tytan-cynk RHEINZINK jest zależna od kursów dnia oraz szereg innych czynników — w tym kursów walutowych. Klikając w link lub obrazek obok znajdziesz informacje o trendach cen na światowym rynku.

Aby oszacować wartość swojej inwestycji, a przede wszystkim wyeliminować ryzyka natury technicznej, zachęcamy do skorzystania z linków poniżej.

Czy tytan-cynk RHEINZINK poddaje się recyklingowi i jaki jest jego procent?

RHEINZINK jest materiałem naturalnym, który po fazie długiej eksploatacji, już jako złom, w 100% jest poddawany recyklingowi. Proces ten jest monitorowany przez nasze zintegrowane systemy zarządzania jakością i środowiskiem zgodnie z normami DIN EN ISO 9001: 2015 i DIN EN ISO 14001. Cały złom produkcyjny cynku jest zbierany i ponownie wykorzystywany bez ograniczeń.

Przetworzony materiał ma w 100% tę samą jakość, jak materiał pierwotny, co zostało potwierdzone certyfikatem Cradle-to-Cradle. Analiza zamkniętego cyklu życia materiału (LCA - Life Cycle Analisys), który został ustanowiony wiele lat temu, sprawdza się także dziś. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi deklaracjami środowiskowycmi dla poszczególnych systemów

Ilość przetworzonego cynku wynosi obecnie i od kilku lat około 90%. Jednym z powodów tej sytuacji jest fakt, że metale z odzysku stanowią dziś nawet 55-60% wartości surowca i są szczególną okazją oraz powodem do zbierania złomu. Przykład: sztabki cynku (materiału wsadowego do pieca) zawierają obecnie 10% materiału wtórnego - co oznacza, że 30 cm rynny o długości 3 m zostało wykorzystane conajmniej raz w produkcie cynkowym.

Na ile są szacowane obecnie zasoby do produkcji cynku?

Obecnie dostępne dane wskazują, iż zasoby do produkcji cynku wynoszą co najmniej najbliższe 700 lat. Te dane są szacowane niezależnie od ilości produkcji cynku ze złomu.

W jakich innych obszarach jest wykorzystywany cynkł?

Cynk lub jego tlenek jest stosowany w wielu branżach: przy produkcji opon samochodowych, farbach, procesach cynkowania, w przemyśle kosmetycznym, zabawkach itd. Każdy człowiek ma codzienny kontakt z cynkiem, czy to w szamponie rano kąpiąc się pod prysznicem, czy to spożywając warzywa, owoce na śniadanie. Zastosowanie cynku w medycynie jest bardzo szerokie i dobrze znane od wieków - ma to swoje potwierdzenie w suplementach diety i lekach.

W jakich pokarmach występuje cynk?

Wiele produktów żywnościowych zawiera cynk, jako niezbędny do życia pierwiastek. Kilogram wołowiny zawiera 25 - 50 mg cynku, kilogram owsa 70-140 mg.  Człowiek potrzebuje spożywać średnio około 10 - 15 miligramów cynku dziennie, by podtrzymywać ważne dla organizmu funkcje, takich jak: produkcja enzymów, wzrostu, gojenia ran, itp., kobietom ciężarnym i karmiącym matkom zaleca się przyjmować do 25 mg cynku dziennie.

Czy cynk, mimo to, że zaliczany do metali ciężkich, jest bezpieczny?

Cynk z powodu wagi wynoszącej ponad 5 gr/cm3 jest automatycznie przypisany do metali ciężkich. Jednak klasyfikacja wagowa nie jest automatycznie klasyfikacją substancji toksycznych. Jakiekolwiek obcowanie człowieka z cynkiem lub nawet przyjmowanie cynku w postaci żywności nie powoduje jego magazynowana w organizmie, jak w przypadku np. rtęci, ołowiu lub kadmu. Metabolizm ciała powoduje łatwe wydalanie każdej ilości cynku w sposób naturalny. Podstawowym problemem dla organizmu jest jednak niedobór cynku, wg zasady „nie ma życia bez cynku”.

Dlaczego RHEINZINK kładzie duży nacisk na zbieranie i odzysk deszczówki?

Polska należy do krajów o małych zasobach wodnych. W krajach europejskich przeciętne zasoby wód powierzchniowych (odpływy) szacowane są na 4,6 dam3/rok na jednego mieszkańca. Jest to średnio prawie 3 razy więcej wody rocznie na każdego mieszkańca, niż w Polsce (1,6 dam3/rok). Systemy rynnowe RHEINZINK pozwala na odzysk ok 60% deszczówki, którą można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet, a nawet prania. Dodatkowo woda, która miała kontakt z cynkiem, posiada pozytywny wpływ na proces wegetatywny roślin.

Więcej

Czym można czyścić blachę?

Aby pracować z RHEINZINK i osiągnąc zamierzony efekt przygotowaliśy dla Państwa zalecenia dotyczące obróbki, czyszczenia, transportu i magazynowania blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK. Bardziej szczegółowe informacje otrzymacie Państwo kontaktując się z Doradcą technicznym w Państwa regionie.

Gdzie mogę kupić RHEINZINK?

Tytan-cynk RHEINZINK jest dostępny we wszystkich dobrze zaopatrzonych specjalistycznych hurtowniach. Polecamy także kontakt z doswiadczonymi wykonawcami w Państwa okolicy, którzy chętnie przygotują ofertę wraz z materiałem.