Wykorzystanie wody deszczowej. Oczywiste i proste

Odzysk deszczówki z systemami RHEINZINK

Wody deszczowe wraz z wodami gruntowymi tworzą podstawę funkcjonowania naszego ekosystemu, dlatego dla nas w RHEINZINK zapewnienie rozsądnego wykorzystania wody deszczowej jest priorytetem.

Dlaczego odzysk deszczówki jest konieczny?

Polska należy do krajów o małych zasobach wodnych. W krajach europejskich przeciętne zasoby wód powierzchniowych (odpływy) szacowane są na 4,6 dam3/rok na jednego mieszkańca. Jest to średnio prawie 3 razy więcej wody rocznie na każdego mieszkańca, niż w Polsce (ostatnio podane dane wynoszą 1,6 dam3/rok).

Zatem przyszłość naszego całego ekosystemu zależy od właściwego zarządzania zasobami wodnymi.

Dlaczego tytan-cynk w odzyskiwaniu deszczówki?

  • Wykorzystanie deszczówki mającej kontakt z cynkiem pozytywnie wpływa na proces wegetatywny roślin.
  • Cynk jest drugim najważniejszym mikroelementem (po żelazie) i jest niezbędny do życia.
  • Człowiek potrzebuje spożywać średnio około 10 - 15 miligramów cynku dziennie, by podtrzymywać ważne dla organizmu funkcje, takie jak: produkcja enzymów, wzrostu, gojenia ran, itp., Kobietom ciężarnym i karmiącym matkom zaleca się przyjmować do 25 mg cynku dziennie.
  • Naturalne stężenie cynku występuje w wodzie, w powietrzu i w glebie.
  • Cynk jest jednym z 10 najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej.

Dach lub elewacja RHEINZINK do zbierania deszczówki?

Zdecydowanie tak! Nawet jeśli tego nie widać — systemy pokryć dachowych, elewacji lub systemy rynnowe wraz z akcesoriami RHEINZINK umożliwiają gromadzenie oraz odzysk deszczówki.

Magazynowanie i ponowne użycie wody deszczowej do podlewania

Z roku na rok ponosi się coraz większe nakłady na oczyszczanie użytej wody. Woda deszczowa jest bezpłatnym i stosunkowo czystym źródłem. Zbieranie wody deszczowej oszczędza wysokiej jakości źródła wody pitnej oraz łagodzi presję w naturalnych zbiornikach wodnych, łagodzi  skutki powodzi i erozji gleby. Zbieranie wody deszczowej redukuje zużycie wody pitnej, co w konsekwencji zmniejsza ilość produkowanych ścieków.

Zbieracz deszczówki wchodzący w system rynnowy RHEINZINK pozwala odzyskać prawie 70% deszczówki, którą można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu. A to jest tylko jeden z wielu sposobów wykorzystania systemu rynnowego.

Poznaj nasze systemy

Przechowywanie w zbiorniku i wykorzystanie deszczówki do prania

Ciekawą możliwością zagospodarowania deszczówki są systemy magazynowania wody deszczowej. W zależności od wyliczeń (np. wielkości dachu, zapotrzebowania rodzinnego) stosowane są systemy o różnej wydajności i wymiarach. Filtracja pozwala użyć deszczówkę nie tylko do podlewania roślin, lecz także do prania lub spłukiwania toalet. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom (w tym kilku prostym zabiegom z systemem rynnowym) możesz wnieść cenny wkład w środowisko naturalne, przywracając wodę deszczową do naturalnego obiegu.