Odzysk wody deszczowej z systemami RHEINZINK

Z roku na rok ponosi się coraz większe nakłady na oczyszczanie użytej wody. Woda deszczowa jest bezpłatnym i stosunkowo czystym źródłem. Zbieranie wody deszczowej oszczędza wysokiej jakości źródła wody pitnej oraz minimalizuje presję w naturalnych zbiornikach wodnych, łagodzi skutki powodzi i erozji gleby. Zbieranie wody deszczowej redukuje zużycie wody pitnej, co w konsekwencji zmniejsza ilość produkowanych ścieków.

Wody deszczowe wraz z wodami gruntowymi tworzą podstawę funkcjonowania naszego ekosystemu, dlatego zapewnienie rozsądnego wykorzystania wody deszczowej jest dla nas priorytetem w RHEINZINK.

Dlaczego odzysk deszczówki jest konieczny?

Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1600 m3 na mieszkańca, co wskazuje na zagrożenie stresem wodnym.

W blisko połowie krajów UE zasoby świeżej wody są niepokojąco niskie (poniżej 3000 m3 na osobę), w tym w Polsce, na Malcie, Cyprze i w Czechach są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego

- podkreślono.

Według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1700 m3 na mieszkańca. (źródło: Raport GUS)

Dlaczego tytan-cynk w odzyskiwaniu deszczówki?

  • Wykorzystanie deszczówki mającej kontakt z cynkiem pozytywnie wpływa na proces wegetatywny roślin.
  • Cynk jest drugim najważniejszym mikroelementem (po żelazie) i jest niezbędny do życia.
  • Człowiek potrzebuje spożywać średnio około 10 - 15 miligramów cynku dziennie, by podtrzymywać ważne dla organizmu funkcje, takie jak: produkcja enzymów, wzrostu, gojenia ran, itp., Kobietom ciężarnym i karmiącym matkom zaleca się przyjmować do 25 mg cynku dziennie.
  • Naturalne stężenie cynku występuje w wodzie, w powietrzu i w glebie.
  • Cynk jest jednym z 10 najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej.

Dach z ukrytą rynną w okapie

Nawet jeśli „tego nie widać” — systemy pokryć dachowych, elewacji lub systemy rynnowe wraz z akcesoriami RHEINZINK umożliwiają gromadzenie oraz odzysk deszczówki w skuteczny i zarazem estetyczny sposób.

Elewacja zbierająca deszczówkę

Przy pomocy rozwiązań RHEINZINK każdy budynek może znacznie obniżyć swój wpływ na środowisko. Obszerna oferta systemów elewacyjnych RHEINZINK pozwala na liczne możliwości zastosowania we współczesnej jak i zabytkowej architekturze. Elewacje z tytan-cynku są piękne, trwałe i bezobsługowe przez lata. Systemy elewacyjne RHEINZINK nie tylko redukują odpady i emisje CO2 lecz także pozwalają magazynować deszczówkę, przyciągając wzrok i podkreślając reprezentatywne cechy budynku.

Klasyczna rynna ze zbieraczem deszczówki

Zbieracz deszczówki wchodzący w system rynnowy RHEINZINK pozwala odzyskać prawie 70% deszczówki, którą można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu. A to jest tylko jeden z wielu sposobów wykorzystania systemu rynnowego.

Poznaj nasze systemy

Przechowywanie i ponowne wykorzystanie

Przykładowe rozwiązania dostępne na rynku

Ciekawe możliwości zagospodarowania deszczówki dają systemy magazynowania. W zależności od wyliczeń (np. wielkości dachu, zapotrzebowania rodzinnego) są stosowane systemy o różnej wydajności i wymiarach.

Filtracja pozwala użyć deszczówki nie tylko do podlewania roślin, lecz także do prania lub spłukiwania toalet. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom możesz wnieść cenny wkład w środowisko naturalne, przywracając wodę deszczową do naturalnego obiegu.


Zobacz także

Projekt Libeskind Villa — zrealizowana koncepcja architektoniczna autorstwa pracowni Proportion GmbH z Berlina i architekta Daniela Libeskinda. Publikacja omawia różne aspekty budynku ekologicznego — w tym projekt konstrukcyjny, dobór materiałów, koncepcję energetyczną oraz zarządzanie deszczówką.

Wersja EN

Wersja DE