Lutowanie lub klejenie

O trwałości całego systemu rynnowego decydują połączenia. Trwałość rynien cynkowo-tytanowych ocenia się na 80 – 120 lat i jak każdy materiał trzeba umieć je połączyć. Porównanie technik mocowania poprzez lutowanie miękkie czy klejenie pokazuje, że obie techniki mają swoje zalety jak i ograniczenia. Obie jednak mają swoje ugruntowane znaczenie i zachowają swoje miejsce wśród technik połączeń.

Lutowanie miękkie

  • Zaletą lutowania jest szybka i łatwa metoda pracy – dodatkowe nitowanie nie jest potrzebne
  • Uzyskujemy trwałe, mocne i wodoszczelne połączenie
  • Prawidłowo wykonane połączenie ma wytrzymałość i trwałość materiału podstawowego
  • Połączenia lutowane można w pełni obciążać już bezpośrednio po ich wykonaniu
  • Estetyczne lutowanie jest wizytówką profesjonalizmu wykonawcy
  • Lutowanie jest nieco tańszym połączeniem w porównaniu z klejeniem

Lutowanie miękkie (nie mylić ze spawaniem) jest to szczelne i mocne połączenie metali za pomocą dodatkowego metalu – lutu. Aby uzyskać trwałe połączenie temperatura topnienia lutu musi być niższa od temperatury topnienia elementów łączonych. W przypadku rynien wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK temperatura topnienia lutu wynosi od 183 °C do 235 °C, a proces lutowania można wykonywać przy każdej temperaturze otoczenia.

 

Poznaj kilka wskazówek

Zakład i szczelina

W prawidłowo wykonanym lutowaniu miękkim elementów z blach RHEINZINK, trwałość, tzn. silne, szczelne połączenie, osiąga się nie poprzez przyleganie (adhezję) lutu do materiału podstawowego, ale poprzez wytworzenie stopu cyny i blachy RHEINZINK na powierzchniach stykających się.

Prawidłowo przygotowane elementy do lutowania muszą nachodzić na siebie z odpowiednim zakładem. Szerokość zakładu powinna wynosić 10 -15 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać dobre połączenie. Szczelina lutownicza nie może być większa niż 0,5 mm. W przypadku większej szczeliny połączenie lutowane jest mniej trwałe.

Za trwałość szwu lutowniczego odpowiedzialny jest jedynie lut związany w szczelinie lutowniczej. Lut cynowy poza szerokością zakładu to marnotrawstwo.

Szkolenia z lutowania

Płyn do lutowania (topnik)

Jako płyn do lutowania polecamy produkt „ZD-pro“ firmy Felder - ze względu na parametry techniczne opracowane specjalnie pod kątem właściwości blachy RHEINZINK-prePATINA blaugrau oraz RHEINZINK-CLASSIC.

Przy lutowaniu powierzchni blachy RHEINZINK-GRANUM oraz RHEINZINK--prePATINA schiefergrau warstwę wierzchnią należy mechanicznie usunąć, używając materiału ściernego, np. wełny ze stali nierdzewnej.

Następnie możemy zastosować płyn do lutowania, nakładając go obficie pędzlem i na całej powierzchni zakładu elementów, które mają być połączone.

Do RHEINZINK-CLASSIC można również użyć płynu lutowniczego „Z-04-S” firmy Chemet.

Gdzie kupić

Cyna do lutowania

  • Do lutowania stosujemy cynę o składzie L-Pb Sn 40 (Sb) lub L-Pb Sn 50 (Sb) (40/60 lub 50/50 z zawartością antymonu < 0,5 wagi %) wg EN-ISO 9453.
  • Jako alternatywę można użyć cyny o składzie SnZn 801 wg EN-ISO 9453 - jest ona idealnie dopasowana do lutowania tytan-cynku i charakteryzuje się wysoką zawartością cyny i szczególnie dobrymi charakterystykami technicznymi. Ponadto jest bezołowiowa.

W przypadku lutowania powierzchni RHEINZINK-prePATINA schiefergrau oraz RHEINZINK-GRANUM warstwę wierzchnią należy mechanicznie usunąć, używając materiału ściernego, np. wełny ze stali nierdzewnej.

Gdzie kupić

Klejenie jako alternatywa

  • Zaletą klejenia jest prostota w użyciu, brak konieczności posiadania obszernej wiedzy specjalistycznej i sprzętu
  • Uzyskujemy ładny wygląd połączenia niezależnie od doświadczenia dekarza
  • Elastyczność oraz okres twardnienia kleju RHEINZINK umożliwiają drobne korekty ułożenia rynien i narożników
  • Klejenie zapewnia trwałą wodoszczelność
  • Klejenie umożliwia amortyzację ruchów termicznych we wszystkich zakresach temperatur (nawet do -30°C)
  • Dzięki klejeniu możemy łączyć metale, których nie da się lutować

Klejenie jest doskonałym uzupełnieniem klasycznych technik mocowania w rzemiośle blacharskim. Za względu na swoją elastyczność w szerokim zakresie temperatur, klej RHEINZINK charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża oraz bardzo dużą siłą klejenia, wysoką odpornością mechaniczną, a także dobrymi właściwościami wypełniającymi. Klej RHEINZINK doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz, a po utwardzeniu tworzy wyjątkowo mocną wodoodporną spoinę, odporną na działanie UV i zmiennych warunków atmosferycznych.

Klej RHEINZINK nie zawiera rozpuszczalników i oprócz łączenia patynowanych blach cynkowo-tytanowych sprawdzi się także przy powierzchniach, które z trudem dają się lutować lub nie dają się lutować wcale, w szczególności powierzchni lakierowanych lub powlekanych.

Poznaj kilka wskazówek

Zakład i szczelina

Wybierając klej RHEINZINK, jako dedykowany do mocowania systemu rynnowego RHEINZINK, rynny należy montować z zakładem. Za optymalny uznaje się zakład o szerokości ok. 50 mm. Klej RHEINZINK nakłada się paskami o szerokości 8 mm na powierzchnie elementów, które mają być połączone. Najlepsze połączenie uzyskuje się, jeżeli spoina znajduje się w pobliżu uchwytu (haka). Po ułożeniu rynny na warstwie kleju, jej położenie można korygować jeszcze przez okres ok. 30 min.

Ponieważ warstwa kleju o grubości ok. 0,5-2 mm kompensuje ruchy rynny tylko w ograniczonym zakresie, dlatego też co ok. 15 m rynna powinna być dylatowana.

Dodatkowe pytania?

 

Elastyczność połączenia

Jeżeli grubość warstwy kleju jest wystarczająca, to w zasadzie amortyzuje ona ruchy we wszystkich zakresach temperatur i po odciążeniu powraca do swojej pozycji wyjściowej.

Elastyczne kleje RHEINZINK mają zdolność do odkształcania >70%. Nawet przy długotrwałym użytkowaniu część połączona klejem powraca po odciążeniu zawsze do stanu pierwotnego. Są to właściwości, które kleje te posiadają nawet przy temperaturze -30 °C.

Gdzie kupić?

Temperatura otoczenia

Klej RHEINZINK jest dedykowany do klejenia różnych powierzchni tytan-cynku i utwardza się pod wpływem wilgoci. Optymalna temperatura klejenia wynosi +20˚C, a użytkowanie produktu poniżej temperatury +5˚C nie jest wskazane. Niezbędna wilgotność względna powietrza powinna wynosić 40-70%.

Po utwardzeniu spoina klejona jest wodoodporna, elastyczna, wyjątkowo mocna i odporna na działanie UV i zmiennych warunków atmosferycznych. Klej RHEINZINK stanowi idealne rozwiązanie do klejenia materiałów o różnej rozszerzalności i narażonych na obciążenie lub różnice temperatur.

Doradztwo techniczne

Dostępne w sprzedaży standardowe opakowania z klejem RHEINZINK, tzw. kartusze, dają spoinę o długości ok. 6-7 m, która wystarcza na wykonanie kompletnego orynnowania całego domu.

Pobierz instrukcję klejenia

Szkolenia z lutowania

Warsztat praktyczny

Lutowanie jest proste! Podczas tego kursu zdobędziesz podstawową praktykę w zakresie lutowania miękkiego RHEINZINK oraz przy okazji zaktualizujesz swoje doświadczenie z zakresu montażu systemu rynnowego.

Wchodzę!

Sprawy techniczne dla zainteresowanych

Grupa na Facebook'u

Na tej grupie zadajemy pytania związane z RHEINZINK i uzyskujemy odpowiedzi oparte o aktualny stan wiedzy technicznej, zalecenia konstrukcyjne, Normy oraz przepisy.
Jednym słowem — kto pyta, ten nie błądzi!

Wchodzę!