Architektura inspirowana naturą

Fotografowanie krajobrazów jest pasją Gerharda Schönnenbecka, menedżera z branży IT. Podczas wystawy jego spektakularnych zdjęć z całego świata okazało się, że wśród wielu imponujących fotografii obiektów i pejzaży można znaleźć obiekty, których architektura została zrealizowana z użyciem materiału RHEINZINK. Naturę da się odnaleźć w wielu rzeczach, co jest ekscytującym, estetycznym i niesamowitym zjawiskiem. W naszej serii „Inspired by Nature” przedstawiamy niektóre inspiracje, które Gerhard Schönnenbeck uchwycił swoim aparatem fotograficznym.

Ikoniczne budynki z RHEINZINK

Wzgórze Old Man of Storr jest symbolem szkockiej wyspy Skye. Łatwo zauważyć, że ta wspaniała forma złożona ze skał wulkanicznych przypomina Muzeum Transportu w Glasgow, budynek o złożonej geometrii, który zachwyca swoją rewelacyjną architekturą. Elewacje i dach muzeum są wykonane z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK-prePATINA - jedynej na świecie blachy z powierzchnią naturalnej patyny cynkowej uzyskiwanej na etapie produkcji. Bezobsługowy, trwały i w 100% nadający się do recyklingu materiał wywodzi się z natury oraz jest z nią w trwały sposób związany.

Legendarne fale piaskowca a RHEINZINK

Spektakularne fale piaskowca Kanionu Antylopy w Arizonie są mistycznym miejscem oraz okazją do zrobienia fantastycznych zdjęć. Bajeczne wąwozy przypominają złożony układ dachów Muzeum Vitra Design w Weil am Rhein. Elewacja i dach tego dynamicznego budynku zostały pokryte naturalną blachą RHEINZINK-CLASSIC, co doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Na powierzchni tej blachy aksamitna, niebiesko-szara patyna rozwija się z czasem, zmieniając swoje odcienie w ciągłej interakcji z otoczeniem. Natura, jak widać, zapewnia najlepsze szablony do projektowania.

Idealne linie fali

Jedna z najpiękniejszych ścian skalnych, jakie natura stworzyła przez miliony lat, znajduje się w Arizonie w pobliżu północnej granicy z Utah na płaskowyżu Kolorado. Aby chronić to zapierające dech w piersiach piękno, "The Wave" może odwiedzić tylko 20 osób dziennie. Fascynujące linie fal można również znaleźć w projekcie Muzeum Transportu w Glasgow, który został zrealizowany w technologii rąbka stojącego z blachy RHEINZINK-prePATINA. Samoodbudowująca się powierzchnia patyny nie boi się zarysowań, łatwo się kształtuje i zachwyca ponadczasową estetyką. Bezobsługowy, trwały, o wzorowej równowadze ekologicznej tytan-cynk RHEINZINK bez problemu spełnia wymagania zrównoważonego budownictwa.

RHEINZINK i fascynacja Antarktydą

Podobnie jak majestatyczne góry lodowe w Antarktydzie, budynek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu góruje nad kampusem. Wybór technologii łuski, z której została wykonana elewacja, nie jest przypadkowy — szaro-niebieska powierzchnia RHEINZINK-prePATINA jest nie tylko trwała i bezobsługowa, lecz także dodaje niepowtarzalnej atrakcyjności. Podobnie jak lód polarny, powierzchnia blachy w fascynujący sposób odbija światło słoneczne i współgra z tłem w postaci nieba i chmur. Trudno naśladować naturę w piękniejszy i bardziej zrównoważony sposób.

Zrównoważone kopuły

Tajemnicze kamienne Głazy Moeraki w Nowej Zelandii są popularną atrakcją turystyczną. Sięgają swoich początków kilka milionów lat temu, a morze wciąż odkrywa kolejne fascynujące kopuły. Kształt ponad 40 kopuł zdobi również terminal lotniska Alicante w Hiszpanii. Ich dachy i elewacje pokryto ponadczasowo eleganckim szaro-niebieskim tytan-cynkiem RHEINZINK-prePATINA, trwałym i nie wymagającym konserwacji materiałem. Dzięki wysokiej jakości i przyjaznym dla środowiska właściwościom — od  procesu produkcji aż po recykling — ślad węglowy RHEINZINK jest najniższy ze wszystkich metali stosowanych w budownictwie. 

Naturalna równowaga

Jedną z najbardziej charakterystycznych części Parku Narodowego Arches w stanie Utah jest hipnotyzująca skala Balanced Rock. Ta wyjątkowa, 15-metrowa skała spokojnie przeciwstawia się grawitacji, mimo małej, niemającej nawet dwóch metrów szerokości, podstawie. Innym interesującym punktem orientacyjnym, ale już w Edynburgu, jest 57-metrowa wieża lotniska. Wykonana z blachy RHEINZINK-prePATINA wieża o niezwykłej geometrii stawia czoła wpływom klimatycznym w podobnym stopniu, jak skała Balanced Rock. Dobrana technologia łuski zachowuje równowagę z naturą, przekonuje 100% możliwością recyklingu, trwałością, brakiem konserwacji oraz niską emisją CO2.