Jeden dom. Wiele odsłon

Ten niezwykły dom weekendowy zaprojektowany przez Deegan-Day Design & Architecture pozwala nie tylko w pełni doświadczyć piękno lokalizacji, ale także jest pomyślany jako dom, odporny na potencjalne pożary. Posiadłość 4/Way House zajmuje powierzchnię 2250 metrów kwadratowych i jest majestatycznie położona na rozległej działce o powierzchni 2,5 hektara, znajdującej się na południowo-wschodnim grzbiecie w malowniczych górach Santa Monica. 

Odporność na ogień: blacha tytan-cynk

Jeden materiał. Wiele zastosowań

To był rok 1993, kiedy na północny wschód od Malibu w Kalifornii wybuchł pożar, który zniszczył prawie 20 000 akrów okolicznych terenów, obracając w popiół około 388 budynków, w tym wiele domów mieszkalnych wzdłuż Skyhawk Lane w Topanga. Incydent ten spowodował, że wartość nieruchomości gwałtownie spadła, co sprawiło, że pusta działka z widokiem na zatokę Santa Monica stała się dostępna dla Joe Daya, AIA i Niny Hachigian, młodej pary zakochanej w nadmorskim otoczeniu.

Część społeczeństwa była zdania, że skoro Topanga spłonęła w 1993 roku, to prawdopodobnie nie spłonie ponownie” – wspomina Day. „Z perspektywy czasu uważam, że było to dość naiwne podejście. Powoli zdawaliśmy sobie sprawę, że zagrożenie pożarowe będzie czymś, z czym prawdopodobnie będziemy musieli się zmierzyć w przyszłości".

Temat pożarów w Kalifornii był poruszany nieustannie. Ta świadomość wpłynęła na wybór materiałów i technologii. W projekcie wykorzystano beton, szkło, stal, a dach i elewację wykonano z użyciem blachy RHEINZINK-prePATINA ECO ZINC w technologii rąbka.

Architektura zainspirowana zwrotami akcji

Położona w kalifornijskiej społeczności Skyhawk Lane w Topanga, niedaleko Malibu nieruchomość zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na otaczającą przyrodę, ale także sprawia, że dom harmonijnie wtapia się w otaczający krajobraz. Południowo-wschodnie ustawienie posiadłości zapewnia optymalne nasłonecznienie i zapewnia wyjątkowe samopoczucie jego mieszkańcom.

Projektując 4/Way House, architekci położyli szczególny nacisk na pozostawienie naturalnego zbocza w nienaruszonym stanie. Joe Day, AIA, dyrektor Deegan-Day Design & Architecture, wyjaśnił, że nazwa projektu, 4/Way House, została zainspirowana czterema „zwrotami akcji” zawartymi w projekcie domu:

 

Pierwszy zwrot akcji 4/Way House to obrót planimetryczny około 18 stopni — od głównego kierunku północno-południowego na południowy wschód — w kierunku widoku na zatokę Santa Monica.

Drugi zwrot przejawia się w konfiguracjach kratownic, które nadają budynkom kanciastą formę i otwierają dom na piękne widoki, zapewniając jednocześnie to, co Day nazywa "kocem gaśniczym dla domu" - wielopłaszczyznową osłonę zabezpieczającą przed potencjalnym zagrożeniem pożarowym.

 

Trzecim zwrotem akcji jest garaż, z narzuconym wymogiem wsparcia straży pożarnej w Topanga. Dach garażu odchyla się o 90 stopni i pełni także funkcję ekranu kinowego, co odzwierciedla kreatywne i funkcjonalne wykorzystanie tej przestrzeni.

Czwarty i ostatni zwrot akcji obejmuje komunikację wewnętrzną, większość schowków i szaf oraz przejść między piętrami, tworząc dynamiczne i efektywne wykorzystanie przestrzeni w domu.

4/Way House jest nie tylko przykładem dobrej architektury, ale także dowodem odpowiedzialnego projektowania, szanującego piękno natury oraz zapewniającego jednocześnie funkcjonalność i bezpieczeństwo swoim mieszkańcom.

Kluczowe dane

Dane techniczne

Około 3000 m2 szaro-niebieskiej patynowanej blachy RHEINZINK-prePATINA ECO ZINC zostało dostarczonych przez Old Country Millwork do wykonania pokrycia dachu i elewacji przez firmę Atlas Sheet Metal w systemie kątowego rąbka stojącego. Ta technologia pozwoliła wykonać zarówno dach jak i elewację ​​​​​​​oraz zapewnić spójny wygląd całości.

Niewielki ślad CO2, 100% zdolność do recyklingu, trwałość, brak konserwacji — to czyni RHEINZINK
idealnym materiałem dla zrównoważonego budownictwa przyszłości.

 

Zobacz więcej

Aby móc cieszyć się odległym, ale imponującym widokiem na zatokę Santa Monica, dom wydaje się skladać wzdłuż stromo nachylonego grzbietu. Omija sąsiadów znajdujących się na wzgórzu i wcina się w zbocze, aby ochłodzić dolne piętro”- wyjaśnia Joe Day, dyrektor Deegan-Day Design & Architecture.

Wybór materiałów na zewnątrz i wewnątrz 4/Way House stanowią harmonijne połączenie surowego betonu, powierzchni patyny i brzozowej sklejki. Naturalna powierzchnia cynku reaguje na otoczenie tworzeniem się patyny, która jest odporna na zarysowania i zapewnia długą żywotność, a po jej zakończeniu blacha RHEINZINK w 100% nadaje się do recyklingu.

Stowarzyszenie Metal Construction Association (MCA) przyznało projektowi nagrodę Design Award 2023 w kategorii dachy budynków mieszkalnych za wykorzystanie unikalnych właściwości blachy RHEINZINK-prePATINA ECO ZINC.

 

Zamów próbki

Zobacz widok z lotu ptaka

Połączenie estetyki i funkcjonalności

Zastosowanie surowego betonu nadaje domowi estetykę solidności, a patynowana blacha nowoczesny i industrialny charakter. Sklejka brzozowa dodaje wnętrzu ciepła i naturalności, tworząc jednocześnie zrównoważoną i atrakcyjną paletę materiałów.

Otaczające tarasy nie tylko powiększają wewnętrzną przestrzeń, ale także stanowią skuteczne bufory przeciwpożarowe. To rozwiązanie pozwało także posiadłości organicznie wtopić się w środowisko naturalne, zapewniając jednocześnie mieszkańcom bezpieczeństwo i funkcjonalność. Tym samym koncepcja architektoniczna 4/Way House w niezwykły sposób połączyła estetykę, funkcjonalność i dbałość o otaczający krajobraz.

Zdjęcia: Taiyo Watanabe