Projekt miesiąca - Biwak górski FANTON

Ten fantastyczny projekt w zapierającym dech krajobrazie został ukończony we wrześniu 2020 r. Schronisko górskie o oryginalnej nazwie „Fratelli Fantoni” stało się częścią krajobrazu Dolomitów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO i jest usytuowane na północy grupy górskiej Marmarole, która swoim dzikim, nieprzejezdnym terenem przyciąga doświadczonych miłośników turystyki górskiej i wspinaczy. 

Lokalizacja była wyzwaniem na etapie planowania — należało przeprowadzić szczegółową analizę i dokumentację terenu, znaleźć odpowiednie miejsce na małe schronisko oraz wizualnie wtopić go w krajobraz. Przez to oryginalny, zrujnowany biwak Fanton, który w latach sześćdziesiątych znajdował się około tysiąca metrów wyżej, został przeniesiony w nowe miejsce i przeprojektowany.

Podczas przygotowania procesu prefabrykacji architekci z pracowni DEMOGO zdecydowali się na okładzinę z odpornej na zarysowania patynowanej blachy tytan-cynk RHEINZINK. Nadała ona biwakowi stylowy charakter, gwarantując jednocześnie trwałość i bezpieczeństwo. Szaro-niebieska blacha RHEINZINK-prePATINA blaugrau doskonale współgra z otoczeniem i wytrzymuje alpejski klimat, a zaprojektowana w formie lornetki bryła zapewnia zapierający dech w piersiach widok na krajobraz Dolomitów.


Inwestor: CAI - Club Alpino Italiano - Sezione di Auronzo di Cadore, Włochy
Koncepcja architektoniczna: DEMOGO, Treviso, Włochy
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Piller Cottrer s.n.c., Sapada, Włochy
Copyright zdjęć: Iwan Baan 
Szczegóły techniczne: dach 30 m2, elewacja 76 m², obróbki blacharskie 27 m – wszystko w technologii podwójnego rąbka stojącego z szaro-niebieskiej patynowanej blachy tytan-cynk RHEINZINK-prePATINA blaugrau