Projekt miesiąca - budynek handlowy Llys Cadwyn, Wielka Brytania

Nazwa projektu Llys Cadwyn, znana również jako Chain Court, ma na celu reprezentowanie silnego i dumnego dziedzictwa przemysłowego Rhondda Cynon Taf oraz słynnej sieci Brown Lenox, która miała swoją siedzibę w centrum Pontypridd w okresie rozkwitu przemysłowego Walii.

Ponowne otwarcie nadbrzeża z atrakcyjną nadmorską promenadą znacząco ożywiło okolicę i przyniosło miastu ogromne korzyści ekonomiczne dzięki 14 700 m² powierzchni biurowej przeznaczonej dla ponad 1000 osób. Futurystyczny, szary, zakrzywiony budynek, w którym mieści się biblioteka, zaplecze fitness, wielofunkcyjna przestrzeń do wynajęcia i kawiarnia dla zwiedzających, to tylko część ogólnej koncepcji.

Efektowne zakrzywione ściany futurystycznego budynku zostały starannie zbudowane przy użyciu stalowej ramy szkieletowej, na której ułożono panele z laminowanego drewnianego forniru, będącego podłożem do około 6500 łusek wykonanych z patynowanej blachy tytan-cynk RHEINZINK-prePATINA blaugrau. Wybierając materiały i technologie, zarówno klient jak i architekt, zwracali szczególną uwagę na ich naturalne aspekty, wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Wyraża się to także w wykorzystaniu energii słonecznej, pomp ciepła o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego oraz jednego z pierwszych w Walii systemów CHP (system połączenia ciepła i energii) do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

„Llys Cadwyn znajdując się w odnowionym centrum Pontypridd przyniósł setki miejsc pracy, zwiększył liczbę turystów, klientów lokalnych firm oraz tchnął nowe życie w rewelacyjnie zrewitalizowany obiekt, który nie był używany od dawna” – powiedział Robert Bevan, członek gabinetu ds. przedsiębiorczości w Radzie Rhondda Cynon Taf.
 Inwestor: Rhonda Cynon Taff Borough Council, Tonypandy, Południowa Walia, Wielka Brytania

Koncepcja architektoniczna: Gaunt Francis, Cardiff, Południowa Walia, Wielka Brytania
Architekt: Darnton B3, Cardiff, Południowa Walia, Wielka Brytania
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Varla Cladding Ltd, Nether Poppleton, York, Wielka Brytania

Szczegóły techniczne:
Dach: 900 m², 5 t, podwójny rąbek stojący z blachy RHEINZINK-prePATINA blaugrau.
Elewacja: 1 240 m², 9 t, technologia łuski, blacha RHEINZINK-prePATINA blaugrau