Projekt miesiąca - dom nad jeziorem w Oudega

Dom nad jeziorem w holenderskiej miejscowości Oudega przenosi swoich domowników z codziennej współczesnej gonitwy do prostego stylu życia, w którym zwykłe domowe ognisko jest w centrum uwagi. W ten sposób kuchnia tej dwuczęściowej posesji staje się sercem prywatności oraz przestrzenią łączącą dwie części domu, w których można mieszkać osobno lub wykorzystywać ją jako całość budynku.

Największym wyzwaniem architekta było stworzenie wizualnego połączenia z jeziorem, wioską z wieżą kościelną i odległym wiatrakiem. Długi, niski budynek z dwoma kominkami na obu końcach i szerokimi panoramicznymi oknami wychodzącymi na jezioro zachęca do spokoju i wypoczynku.

„Dom powinien nadawać się do różnych zastosowań – nie powinien wydawać się duży, gdy zajmuje go tylko jedna osoba, ani mały, gdy zajmuje go w całości 15 osób” – mówi Jan Nauta, architekt i założyciel Studia Nauta. Duży dom o skromnej formie doskonale nawiązuje do lokalnego krajobrazu. Poprzez zastosowanie naturalnych materiałów i sprawdzonych technologii – w tym drewna i blachy tytanowo-cynkowej układanej na rąbek - dom nad jeziorem w Oudega jest świadectwem zrównoważonego projektowania i poszanowania zasobów naturalnych.  

Iwestor: Klapwijk Houtbouw, Oudega, Netherlands
Koncepcja architektoniczna: Studio Nauta, Rotterdam, Holandia
Architekt: Studio Embla, Kopenhaga, Dania
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: R. Terpstra Daktechniek, Sneek, Holandia