Projekt miesiąca. Dom stodoła Schuurwoning w Holandii

Studio SKA otrzymało zadanie zrealizowania projektu budynku z widokiem na zachód słońca i zachowaną prywatnością od strony ulicy. Klient nabył tę nieruchomość w 2014 roku i zamierzał wyburzyć lub zaadaptować istniejące budynki, zastępując ich prostą bryłą. Naturalne zbocze od strony południowej, na którym zachowano stare drzewa, stanowiło punkt wyjścia dla projektu całego siedliska.

Rezultatem rewitalizacji jest wydłużona bryła, która nieco się unosi nad ziemią. Główna przestrzeń mieszkalna jest rozplanowana podobnie do przedziałów długiego pociągu, z miejscem na dodatkowe funkcje, takie jak schowek i garaż. Dostawiona bryła stajni przerywa kompozycję długiego domu, a wejście na parterze połączono z podjazdem od strony zbocza.

Budynek mieszkalny jest wykonany z użyciem grafitowo-szarej patynowanej blachy RHEINZINK- prePATINA schiefergrau w technologii rąbka stojącego. Jednorodność dachu i elewacji oraz brak jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych umiejętnie dopełnia szlachetnego wyglądu. Drewniane elementy tworzą ciepły kontrast, a połączenie wszystkich materiałów ma przyjazny i zachęcający do mieszkania klimat, oferując stylowe siedlisko zarówno dla ludzi jak i zwierząt.


Architekt: Studio SKA, Niekerk, Holandia
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Bouwmetaal, DD Tubbergen, Holandia
Szczegóły techniczne: dach i elewacja w technologii kątowego rąbka stojącego z grafitowej patynowanej blachy tytan-cynk RHEINZINK-prePATINA schiefergrau