Projekt miesiąca - rezydencja Zinc House w Nowej Zelandii

Wydłużamy wam wspomnienia lata tym wyjątkowym budynkiem znajdującym się na wybrzeżu Waikanae na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Ten projekt ma wiele do pozazdroszczenia: spektakularne widoki na port, lokalizację na zboczu wzgórza oraz ogród bezpośrednio połączony z miejskim parkiem. Rozłożysty charakter tego budynku doskonale wkomponowano w otoczenie.

Inspiracją do koncepcji budynku posłużyły badania dynamiki przepływu na obszarze portowym Nowej Zelandii. Wielokierunkowość tej dynamiki znalazło swoje odzwierciedlenie w architekturze projektu, szczególnie w planowaniu bryły i przekroju górnych pięter oraz doborze materiałów. Na elewacji zastosowano patynowaną szaro-niebieską blachę RHEINZINK-prePATINA blaugrau, którą zestawiono z drewnem. Nie wymagający konserwacji tytan-cynk ułożono w technice kątowego rąbka stojącego, uzyskując regularny ujednolicony rytm.

Wysokie ściany z charakterystycznymi otworami przechodzą na niższą kondygnację budynku, na której znajduje się zewnętrzny taras. Zakrzywione płaszczyzny elewacji otaczają budynek i zapewniają prywatność od strony ulicy, a duże przeszklenia od wewnątrz zapewniają odpowiednie nasłonecznienie i wspaniały widok na port.


Architekt: PARSONSONS architects ltd., Wellington, Nowa Zelandia
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Architectural Roof & Facade Innovations, Waikanae, Nowa Zelandia

Szczegóły techniczne:
elewacja z blachy RHEINZINK-prePATINA blaugrau w technologii kątowego rąbka stojącego