Projekt miesiąca - stadion Jordal Amfi Arena w Oslo

Dotychczasowa Jordal Amfi Arena była zainspirowana starożytnym teatrem i została zbudowana z myślą o organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1952 w Oslo. Obiekt znajduje się w północno-zachodniej części miasta, a jego dramatyczna forma ze stromymi, asymetrycznymi trybunami wpłynęła na wyjątkowość tego obiektu. Mieszkańcy i miłośnicy historii Oslo chcieli zachować te cechy podczas budowy nowego stadionu.

Obiekt przeszedł poważną przebudowę, w ramach której oryginalna otwarta część areny na świeżym powietrzu została przekształcona w stadion z nowoczesną formą, ale nadal nawiązujący do tradycji. Nowa Jordal Amfi Arena może pomieścić 5300 widzów i ma powierzchnię 14500 m² rozłożoną na czterech piętrach i trybunach. Arena została zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem krajowych i międzynarodowych imprez hokejowych, ale może być wykorzystywana także do innych dyscyplin sportowych i wydarzeń.

Władze miasta wraz z architektami zdecydowali się na dach z naturalnej blachy RHEINZINK-CLASSIC, którą można dowolnie zestawiać z innymi materiałami oraz formować. Dzięki właściwościom samoregenerującym powierzchnia blachy RHEINZINK jest trwała i nie wymaga konserwacji, a pod koniec okresu użytkowania blachę można w 100% poddać recyklingowi, nie tracąc na jakości. Proces naturalnego patynowania nadaje stadionowi stale zmieniający się wygląd, co doskonale sprawdza się na asymetrycznej powierzchni dachu.


Inwestor: Kultur og Idrettsbygg Oslo Kf, Oslo, Norwegia
Architekt: Hille Melbye arkitekter, Oslo, Norwegia
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Franke Onsrud Blikkslageri AS, Oslo, Norwegia

Szczegóły techniczne:
Dach: 2 800 m² 18 t, blacha RHEINZINK-CLASSIC walzblank, technologia podwójnego rąbka stojącego. Obróbki i detale architektoniczne: 600 m² 3 t, blacha RHEINZINK-CLASSIC walzblank