Projekt miesiąca - szkoła podstawowa Långbrodalsskolan

Po ponad 100 lat funkcjonowania ta jedna z najstarszych szkół w Sztokholmie została rozbudowana w 2017 roku. Obok dotychczasowego budynku biuro architektoniczne Niras Arkitekter usytuowało nowoczesną bryłę o efektownym wyglądzie z dwuspadowym dachem przechodzącym w elewację pokrytych tytan-cynkiem RHEINZINK z naturalną powierzchnią patyny. Rytmiczny, a jednocześnie nieregularny rytm pionowych pasów blachy o różnych szerokościach w systemie rąbka, idealnie równoważy ciężką konstrukcję znajdującego się obok starego budynku z czerwonej cegły.

Szkoła już dawno stała się drugim domem dla nowego pokolenia uczniów. Zamiast ustawiać pudełka z salami lekcyjnymi, architekci biorą pod uwagę potrzeby i wymagania stawiane budynkom szkolnym na miarę XXI wieku. Ich forma, proporcje i ustawienie względem stron świata tworzą przestronne i jasne wnętrza na spotkania oraz imprezy i przedstawienia szkolne.

Zrównoważone podejście w aspekcie ekologii, ekonomii i odpowiedzialności społecznej można bez trudu znaleźć w projekcie oraz doborze materiałów i technologii. Jest to bez wątpienia rosnący trend w dzisiejszym projektowaniu budynków szkolnych.


Klient: Bygg R1, Huddinge, Szwecja
Architekt: NIRAS Arkitekter, Sztokholm, Szwecja
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Carlsson Plåt, Iggesund, Szwecja

Szczegóły techniczne: 
Dach: 3 000 m², podwójny rąbek stojący. Elewacja: 2 500 m², kątowy rąbek stojący. Materiał: patynowana grafitowa blacha RHEINZINK-prePATINA schiefergrau