Walter Gropius, założyciel Bauhausu, powiedział kiedyś: "każdy rzemieślnik jest artystą". Stanisław Głusiński był najlepszym dowodem na to, że to zdanie nie jest tylko ideą, ale codzienną praktyką. Jako lider firmy BLACHART, wraz ze swoim zespołem współtworzył detale, które przetrwają pokolenia.
Dla tych ludzi renowacja zabytków nigdy nie była i nie jest "zwykłą robotą". Jest to praca na styku historii i rzemiosła, z setkami detali, których często nie widać na pierwszy rzut oka, ale które decydują o tym, czy obiekt przetrwa kolejne dekady.
—
Za nami kolejna edycja XXX Spotkań Konserwatorskich „Sztuka Konserwacji”. Wydarzenie ponownie zgromadziło konserwatorów, architektów, projektantów i producentów materiałów pracujących na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. W tym kontekście szczególnie wybrzmiewały wspomnienia warsztatów konserwatorskich realizowanych w BLACHART, które w praktyczny i bezkompromisowy sposób pokazywały, czym naprawdę jest sztuka blacharska.
RHEINZINK towarzyszył wydarzeniu przez kilka dni. Odwiedzający mogli poznać właściwości tytan-cynku i naturalny proces patynowania, zobaczyć próbki i rozwiązania systemowe oraz porozmawiać o detalach wykonawczych stosowanych w renowacjach. To właśnie w takich projektach widać, jak materiał i rzemiosło wzajemnie się uzupełniają, tworząc trwałe i autentyczne rozwiązania dla architektury zabytkowej.
Wydarzenie nie miałoby takiego wymiaru bez zaangażowania partnerów, którzy na co dzień współtworzą standardy konserwacji w Polsce. Wśród nich znaleźli się m.in.: Remmers Polska, KEIM, Ecobauter Wschód, Sievert Polska, Flaser, Keyence, a także zespoły eksperckie jak Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby WKiRDS ASP w Warszawie oraz ZKR Zabytki Konserwacje Remonty.
Szczególne podziękowania dla Piotra Mądracha oraz partnerów instytucjonalnych: Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki. Dzięki Państwa pracy „Sztuka Konserwacji” pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce.
Do zobaczenia na kolejnych edycjach!