Budynek handlowy Llys Cadwyn

Budynek handlowy Llys Cadwyn

Pontypridd, Wielka Brytania

Klient

Rhonda Cynon Taff Borough Council
Tonypandy, Południowa Walia
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii

Koncepcja architektoniczna

Gaunt Francis
Cardiff, Południowa Walia
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii

Architekt

Darnton B3
Cardiff, Południowa Walia
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii

Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK

Varla Cladding Ltd
Nether Poppleton, York
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii

Szczegóły techniczne

Dach: 900 m² 5 t Podwójny rąbek stojący
RHEINZINK-prePATINA blaugrau

Elewacja: 1 240 m² 9 t Łuska kwadratowa
RHEINZINK-prePATINA blaugrau

Copyright zdjęcie

RHEINZINK

Nazwa projektu Llys Cadwyn, znana również jako Chain Court, ma na celu reprezentowanie silnego i dumnego dziedzictwa przemysłowego Rhondda Cynon Taf oraz słynnej sieci Brown Lenox, która miała swoją siedzibę w centrum Pontypridd w okresie rozkwitu przemysłowego Walii. Ponowne otwarcie nadbrzeża z atrakcyjną nadmorską promenadą znacząco ożywiło okolicę i przyniosło miastu ogromne korzyści ekonomiczne dzięki 14 700 m² powierzchni biurowej przeznaczonej dla ponad 1000 osób. Futurystyczny, szary, zakrzywiony budynek, w którym mieści się biblioteka, zaplecze fitness, wielofunkcyjna przestrzeń do wynajęcia i kawiarnia dla zwiedzających, to tylko część ogólnej koncepcji.

Efektowne zakrzywione ściany futurystycznego budynku zostały starannie zbudowane przy użyciu stalowej ramy szkieletowej, na której ułożono panele z laminowanego drewnianego forniru, będącego podłożem do około 6500 łusek wykonanych z patynowanej blachy tytan-cynk RHEINZINK-prePATINA blaugrau. Wybierając materiały i technologie, zarówno klient jak i architekt, zwracali szczególną uwagę na ich naturalne aspekty, wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Wyraża się to także w wykorzystaniu energii słonecznej, pomp ciepła o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego oraz jednego z pierwszych w Walii systemów CHP (system połączenia ciepła i energii) do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

„Llys Cadwyn znajdując się w odnowionym centrum Pontypridd przyniósł setki miejsc pracy, zwiększył liczbę turystów, klientów lokalnych firm oraz tchnął nowe życie w rewelacyjnie zrewitalizowany obiekt, który nie był używany od dawna” – powiedział Robert Bevan, członek gabinetu ds. przedsiębiorczości w Radzie Rhondda Cynon Taf.