Projekt miesiąca - miasteczko akademickie HI:LIFE

Jako drugie co do wielkości miasto w Danii, Aarhus posiada znakomitą infrastrukturę, szeroką ofertę kulturalną i, dzięki Uniwersytetowi Aarhus, ma największe miasteczko akademickie w kraju. W 2020 roku powstał pierwszy z pięciu akademików HI:LIFE oferujących 234 mieszkania dla studentów z różnych wydziałów. Wielopiętrowy apartamentowiec ma nowoczesny wygląd elewacji, dzięki wykonaniu jej z naturalnej blachy RHEINZINK-CLASSIC w technologii pionowych paneli SF oraz elementów z drewna.

Bilans energetyczny zastosowanych materiałów przełożył się na ocenę Duńskiej Agencji Energetycznej, która wyróżniła budynek etykietą energetyczną A2015, potwierdzając niskie zużycie energii elektrycznej, ciepła i efektywność zastosowanych rozwiązań. Na dachu akademików zainstalowano system kolektorów słonecznych o powierzchni ponad 800 m².

Duży dach jest wykorzystywany nie tylko do produkcji energii – rozkład budynku z centralnym dziedzińcem i tarasy na różnych wysokościach tworzą ciekawą wspólną przestrzeń do spotkań. Przemyślane rozłożenie wysp zieleni stwarza przyjemną okazję do spotkań i odpoczynku w zielonym otoczeniu.

Inwestor: KONstruct ApS, Dania
Architekt: AART architects, Aarhus C, Dania
Wykonanie prac blacharskich z RHEINZINK: Gunnar Christensen VVS A/S, Herning, Dania