Projekt miesiąca. Winnica Világi

Wielowiekowa tradycja winiarska została pomyślnie przywrócona w 2015 roku przez założenie winnicy Világi, znajdującej się  w miejscowości Chľaba na południu Słowacji. Pośrodku winorośli postawiono nowy budynek z przeznaczeniem na działalność produkcyjno-sprzedażowa, a na szczycie zbocza wybudowano pensjonat. Architektura słowackiej pracowni ADIF stała się tym samym biznesowym fundamentem młodej lokalnej firmy z jej nowoczesnymi winami.

Architekci wzorowali się na typie budynków starych winnic, które zinterpretowali stosując współczesny i minimalistyczny język architektury. Archaiczna klasyczna forma trójkąta została podkreślona wyraźną i ostrą linią w kalenicy, będącą częścią pokrycia dachowego i elewacji wykonanej z patynowanej blachy RHEINZINK-prePATINA schiefergrau. System odwadniania dachu jest również podporządkowany podkreślaniu detali: woda jest zbierana w niewidocznym, ukrytym w okapie systemie rynnowym i odprowadzana rurami spustowymi ukrytymi w elewacji.

Częściowo małe spadki dachu i odsłonięta lokalizacja budynku na skarpie wymagały zastosowania dodatkowego zabezpieczenia. Na pełnym deskowaniu z zastosowaniem maty strukturalnej VAPOZINC® ułożono pasy blachy o szerokości 500 mm, a podłużne połączenia zabezpieczono dodatkowo uszczelką w rąbku. Mocowanie blachy wykonano z użyciem systemu CLIPFIX®, którego wkręty i łapki ze stali nierdzewnej zapewniają stałą odporność na siły ssące wiatru nawet najbardziej odsłoniętych części budynku.

Oddana do użytku w 2020 roku winnica w nowoczesnej oprawie oferuje degustacje w wyjątkowej atmosferze oraz sprzedaż bezpośrednią. Zarówno pensjonat, jak i gastronomia na tarasie oraz na dachu budynku oferują niepowtarzalny widok na dolinę Világi i rzekę Dunaj.


Klient: Winnica Világi, Chl'aba, Słowacja
Architekt: ADIF spol. S r.o., Dunajská Streda, Słowacja
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: 
Technomol, s.ro. a Pluta s.r.o. oraz Braňo Vorčák, Ružomberok, Słowacja